حاصل برنامه "یک جهان، با هم در خانه": ۵۰ میلیون دلار

در برنامه تلویزیونی هشت ساعته "یک جهان، با هم در خانه" ۵۰ میلیون دلار کمک مالی برای سازمان جهانی بهداست جمع‌آوری شد. در این برنامه ستاره‌های دنیای موسیقی، مجریان نامدار تلویزیون، پرسنل بهداری و مردم عادی حضور داشتند.

با تعطیلی سالن‌های کنسرت و تماشاخانه‌ها به قصد جلوگیری از گسترش ویروس کرونا (سارس کوو-۲) شمار زیادی از هنرمندان و فرهنگسازان به فکر تهیه و پخش آنلاین برنامه‌های هنری و فرهنگی افتادند.

بسیاری از آنها تاکید می‌کنند که هدف تنها سرگرم‌کردن مردم نیست بلکه در وهله نخست جلوگیری از خشکیدن چشمه‌های هنری و فرهنگی و همچنین تقویت حس همبستگی جهانی است، زیرا کسی نمی‌داند که وضعیت ا‌‌ضطراری فعلی و جدایی بین شهروندان و ملت‌ها از یکدیگر چه مدت دوام می‌‌آورد.

تازه‌ترین اقدام در این راستا برگزاری برنامه‌ای با عنوان "یک جهان، با هم در خانه" بود که به صورت زنده در شبکه‌های تلویزیونی و پلاتفرم‌هایی مانند توئیتر و فیس‌بوک و یوتیوب و آمازون پخش شد.

مبتکر این برنامه کریس مارتین، خواننده و گیتاریست گروه بریتانیایی "کلد پلی" است که پیش‌تر در اینستاگرام یک کنسرت ارائه کرده بود.

شمار زیادی از چهره‌های نامدار موسیقی کلاسیک، پاپ و راک از کشورهای گوناگون و شومن‌های برجسته به فراخوان مارتین پاسخ مثبت دادند.

در این برنامه به جای زرق و برق‌های همیشگی سالن‌های کنسرت، اتاق نشیمن، بالکن یا باغچه‌های ستاره‌های دنیای موسیقی مانند آندرا دی، بیلی آیلیش، بیانسه نولز، تیلور سویفت، رالینگ استون یا لیدی گاگا قابل رویت بود.

جیمی فالون، استفان کولبرت و جیمی کیمل، کمدین‌ و مجریان برجسته تلویزیونی آمریکا نیز از گردانندگان اصلی برنامه بودند.

حضور کم‌رنگ سیاست

هدف "یک جهان، با هم در خانه" پشتیبانی و قدردانی از افرادی بود که در خط مقدم با ویروس کرونا و بیماری ناشی از آن (کووید-۱۹) مبارزه می‌کنند. به همین دلیل از بینندگان تقاضای کمک مالی شده بود که به گفته کیمل، ۵۰ میلیون دلار جمع‌‌آوری شده و قرار است در اختیار سازمان جهانی بهداشت قرار بگیرد.

چند روز پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده این نهاد وابسته به سازمان ملل را به سهل‌انگاری در مقابله با کرونا متهم کرد و گفت، به طور موقت جلوی پرداخت بودجه‌ای را که آمریکا برای این نهاد در نظر گرفته قطع می‌کند.

در برنامه هشت‌ساعته تلویزیونی در این باره اظهارنظری نشد. تنها بیونسه نولس یادآوری کرد که در ایالات متحده بیشتر قربانیان کرونا سیاه‌پوست هستند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز در یک پیام ویدیوئی ضمن بیان اینکه "از طریق زبان فراگیر موسیقی از کادر درمانی سپاسگذاری می‌کنیم" تاکید کرد: «ما با این ویروس می‌جنگیم و (پس از آن) جهان عادلانه‌تری خواهیم ساخت».

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.