آیا نتفلیکس فیلم‌های عباس کیارستمی را خریده؟
رضا ثابتی، بی‌بی‌سی
در چند روز گذشته خبرگزاری‌ها و و رسانه‌های فارسی داخل و خارج ایران خبری را منتشر کردند که با استقبال هوادران سینمای ایران به ویژه دوستداران عباس کیارستمی، کارگردان برجسته و فقید ایرانی روبرو شد.

خبر این بود که نتفلیکس در قراردادی با شرکت پخش فیلم MK2 حق پخش اینترنتی تعدادی از فیلم‌های مهم تاریخ سینما از جمله آثاری از سینمای موج نو فرانسه و فیلم‌هایی از کارگردان‌های مستقل جهان را خریده که آثار عباس کیارستمی، برنده نخل طلای کن هم در میان آنهاست.

کاربران فارسی‌زبان شبکه‌های اجتماعی این خبر را دست به دست کردند و خوشحال بودند که میلیون‌ها مشترک نتفلیکس در سرتاسر جهان می‌توانند فیلم‌های این کارگردان بزرگ ایرانی را ببینند.

اما خبری از این خبر در سایت‌ها و رسانه‌های معتبر غیرفارسی زبان نبود و در اطلاعیه‌ای که نتفلیکس از قراردادش با MK2 منتشر کرد اسمی از عباس کیارستمی نبرده بود.

بی‌بی‌سی فارسی هم روز یکشنبه خبری کوتاه از خرید فیلم‌های کیارستمی از سوی نتفلیکس منتشر کرد اما به دلیل تردید در صحت خبر و نبودن نام عباس کیارستمی در بیانیه نتفلیکس آن را حذف کرد.

بعد از انتشار گسترده این خبر در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های فارسی به دنبال پاسخ این سوال رفتیم که آیا فیلم‌های عباس کیارستمی هم جزو قراردادMK2 با نتفلیکس هست یا نه.

MK2 به بی‌بی‌سی فارسی گفت که در قرارداد این شرکت با نتفلیکس هیچ فیلمی از آقای کیارستمی وجود ندارد. اما ماجرا از چه قرار بود؟

نتفلیکس چه گفت؟

نتفلیکس بیش از ۱۸۰ میلیون مشترک در سرتاسر جهان دارد
نتفلیکس بیش از ۱۸۰ میلیون مشترک در سرتاسر جهان دارد

نتفلیکس در اطلاعیه‌‌ای‌ که روز ۲۱ آوریل (دوم اردیبهشت) در سایتش منتشر کرد خبر داد که تعدادی از "شاهکارهای مجموعهMK2 " را طی هفته‌های آتی به سرویس پخش اینترنتی خود اضافه می‌کند.

نتفلیکس گفت که پخش این مجموعه را که شامل ۵۰ فیلم می‌شود با نمایش آثاری از فرانسوا تروفو، کارگردان مشهور موج نو فرانسه، شروع می‌کند و بعد از آن به تدریج در طول سال ۲۰۲۰ آثار دیگری از کارگردان‌های مطرح را منتشر خواهد کرد.

در میان این سینماگران نام چارلی چاپلین، آلن رنه، دیوید لینچ، امیر کوستروریتسا و کریشتف کیشلوفسکی هم به چشم می‌خورد.

اما نام عباس کیارستمی در میان این کارگردان‌ها نیست.

نام کیارستمی در این خبر از کجا آمد؟
خبر خرید فیلم‌های عباس کیارستمی برای پخش در نتفلیکس از حدود یک هفته پیش در شبکه‌های اجتماعی و بلافاصله در رسانه‌های ایران از جمله خبرگزاری‌های رسمی مانند ایرنا و ایسنا و همین طور روزنامه شرق و همشهری منتشر شد.

متن خبر در تقریبا تمام این رسانه‌ها شبیه به هم بود و منبع آنها سایتی بود به نام اسلش‌گیر (SlashGear)؛ سایتی مستقل که خبرهای علمی، فنی و سرگرمی را منتشر می‌کند.

ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران، نوشت: "به گزارش پایگاه خبری اسلش‌گیر، در آرشیو کمپانی MK2 چیزی بیش از ۶۰۰ فیلم از جمله نسخه ترمیم شده بسیاری از فیلم‌های کلاسیک مطرح سینمای جهان از جمله آثار عباس کیارستمی، چارلی چاپلین، باستر کیتون، فرانسوا تروفو و دیگر چهره‌ها، وجود دارد."

بقیه هم خبرهایی مشابه دادند که نام کیارستمی و باستر کیتون، کمدین کلاسیک سینما در آن به چشم می‌خورد، در حالی که نام هیچ یک از این دو سینماگر در اطلاعیه نتفلیکس نیامده بود.

عباس کیارستمی سال ۱۹۹۷ با فیلم طعم گیلاس برنده نخل طلای جشنواره کن شد
عباس کیارستمی سال ۱۹۹۷ با فیلم طعم گیلاس برنده نخل طلای جشنواره کن شد

سایت اسلش‌گیر چه گفته بود؟
این سایت روز ۲۰ آوریل خبر قرارداد نتفلیکس و MK2 را منتشر کرد و در نسخه اولیه خبر هم گفت که هنوز دقیقا مشخص نیست چه فیلم‌هایی شامل این قرار داد می‌شود.

آنچه از این خبر به رسانه‌های فارسی رسید و نام عباس کیارستمی را به عنوان یکی از کارگردان‌های این قرارداد مطرح کرد پاراگراف اول گزارش اسلش‌گیر بود که به نظر می‌آید در ترجمه فارسی برداشت درستی از آن نشده است.

اسلش‌گیر نوشته بود: "نتفلیکس قراردادی تازه با شرکت پخش فیلم MK2 امضا کرده، شرکتی که هر ساله در تهیه شماری از فیلم‌ها نقش دارد و پخش‌کننده مجموعه‌ای با بیش از ۶۰۰ فیلم شامل بسیاری از نسخه‌های ترمیم‌شده فیلم‌های کلاسیک از کارگردان‌هایی مانند عباس کیارستمی، چارلی چاپلین، باستر کیتون و دیگران است."

در این خبر بر خلاف آنچه رسانه‌های فارسی زبان و در مواردی سایت‌های انگلیسی‌زبان ایرانی منتشر کرده بودند، نیامده بود که فیلم‌های عباس کیارستمی بخشی از قرارداد نتفلیکس و MK2 است.

MK2 چه می‌گوید؟
شرکت تهیه و توزیع فیلمMK2 شرکتی فرانسوی است که به طور خاص با کارگردان‌های مستقل کار می‌کند و در ترمیم و توزیع فیلم‌های تاریخ سینما به ویژه فیلم‌هایی از سینمای جهان تخصص دارد.

این شرکت در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که تمام حقوق سینمایی ۲۰ فیلم اول عباس کیارستمی از جمله فیلم "خانه دوست کجاست" را از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران خریده و قصد دارد این فیلم‌ها را با فرمت 4K ارائه کند.

عباس کیارستمی ۱۴ تیر ۱۳۹۵ در پاریس درگذشت
عباس کیارستمی ۱۴ تیر ۱۳۹۵ در پاریس درگذشت

این شرکت پیش از آن هم ارتباط نزدیکی با آقای کیارستمی داشت و از سال ۱۹۹۹ پخش‌کننده فیلم‌های او بود.

برای بررسی صحت خبری که درباره فروش فیلم‌های این کارگردان مطرح به نتفلیکس منتشر شد، با دفتر رسانه‌ای شرکت MK2 تماس گرفتیم.

آنها در پاسخ گفتند: "هیچ فیلمی از عباس کیارستمی در قرارداد با نتفلیکس نیست."

MK2 به بی‌بی‌سی فارسی گفت برنامه‌ای که این شرکت اخیرا در ارتباط با آثار آقای کیارستمی داشته پخش شماری از فیلم‌های او با مشارکت مرکز ژرژ پمپیدو، موزه و مرکز هنرهای معاصر پاریس، در ماه آوریل بوده که این برنامه به دلیل شیوع ویروس کرونا تا سال آینده به تعویق افتاده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.