وزارت ارشاد به نامه «سؤال‌برانگیز» تئاتری‌ها جواب مثبت داد

در پی درخواست ۲۵۰ دست‌اندرکار تئاتر در ایران از وزیر ارشاد برای جلوگیری از موازی‌کاری در سانسور و صدور مجوز مجدد برای پخش آنلاین تئاترهای خود در نتیجه شیوع کرونا، مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد روز پنج‌شنبه، اول خرداد، از توافق با سازمان سینمایی برای تسریع در صدور مجوز فیلم‌تئاترها بدون بازبینی مجدد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، روز گذشته نامه‌ای با امضای ۲۵۰ فعال حوزه تئاتر منتشر شد که در آن با اشاره به ضرورت «ممیزی» اما اندک‌شمار بودن مخاطبان این هنر به نسبت مخاطبان فیلم و سریال، از وزیر ارشاد خواسته شده بود «ممیزی متفاوتی» در این باره اِعمال و از «ممیزی جدید برای پخش آنلاین تئاترها» خودداری شود.

«ممیزی» اصطلاح تبلیغ‌شده و رسمی جمهوری اسلامی برای «سانسور» است که فعالان تئاتر در این نامه از آن استفاده کرده‌اند.

قادر آشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد، با تأکید بر این‌ که قانونگذار مسئولیت صدور مجوز در پخش آنلاین را بر عهده سازمان سینمایی گذاشته، گفت با هماهنگی با این سازمان قرار شده «کار با سرعت بیشتری و بدون بازبینی مجدد در این سازمان انجام شود».

از سوی دیگر، لحن و متن این نامه که شماری از چهره‌های قدیمی و سرشناس عرصه تئاتر نیز آن را امضا کرده‌اند، واکنش منفی برخی منتقدان و کاربران شبکه‌های اجتماعی را برانگیخته است.

امضاکنندگان در این نامه نوشته‌اند: «ما در همه‌ کارهای خود، پیش از تولید، به این ممیزی فکر می‌کنیم و رعایتش می‌کنیم و اگر چیزی از دست‌مان در برود ممیزان زحمتش را می‌کشند. پس این نامه درباره‌ کلیت ممیزی نیست.»

منتقدان ضمن اشاره به استفاده نشدن کلمه «سانسور» در این نامه، از تأیید ضمنی تلویحی سانسور و ممیزی توسط امضاکنندگان نیز انتقاد کرده‌اند. آنان به‌خصوص به این جمله از نامه ایراد گرفته‌اند که امضاکنندگان خطاب به وزیر ارشاد نوشته‌اند: «نگاه همکاران سینمایی شما - با توجه به اعتقاد به لزوم ممیزی - کاملاً صحیح است.»

مرضیه برومند، رؤیا تیموریان، فاطمه معتمد آریا، رضا کیانیان، قطب‌الدین صادقی، گلاب آدینه، حبیب رضایی، مجید مظفری، پانته‌آ بهرام، محمدحسن معجونی، هادی مرزبان، فرزانه کابلی، میکائیل شهرستانی و ایوب آقاخانی ازجمله امضاکنندگان این نامه‌اند.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.