در پی قتل رومینا اشرفی، عیاری خواستار اکران مجدد «خانه پدری» شد

کیانوش عیاری، نویسنده و کارگردان، در واکنش به خبر قتل رومینا اشرفی، با اشاره به توقیف ده‌ ساله و سپس اکران محدود فیلم خود با عنوان «خانه پدری»، خواستار اکران مجدد این فیلم «به‌ خاطر مردم و حفظ امنیت و سلامت روان جامعه» شد.

موضوع فیلم «خانه پدری» ساخته کیانوش عیاری با قصه‌ای درباره «دخترکشی» که سال گذشته پس از ده سال توقیف به‌ طور خیلی محدود اکران شد، این‌ روزها در پی انتشار خبر قتل رومینا اشرفی به دست پدرش مجدداً در فضای اجتماعی مطرح شده است.

آقای عیاری که روز چهارشنبه، ۷ خرداد، در نخستین واکنش به خبر این قتل خانوادگی در یک جمله کنایه‌آمیز به خبرگزاری ایسنا گفته بود «این اتفاق‌ها در ایران رخ نمی‌دهد. من این شایعات را باور نمی‌کنم»، روز پنج‌شنبه در مصاحبه با روزنامه شرق گفت: «دیگر باید چه می‌گفتم تا همگان باور کنند که داستان فیلم من مبتنی ‌بر واقعیت است؟!»

او در این مصاحبه همچنین گفت: «اگر مخالفت‌های بی‌مورد درباره این فیلم وجود نداشت و اجازه می‌دادند که فیلم به شکل وسیع اکران شود،‌ شاید پدر خانم اشرفی این فیلم را می‌دید و کمی فکر می‌کرد.»

کیانوش عیاری فیلم «خانه پدری» را سال ۸۹ در «نقد خشونت علیه زنان و به چالش کشیدن باورهای نادرست سنتی و ترسیم تصویری از یک رویداد واقعی در یک خانواده ایرانی» ساخت، اما دادستانی تهران آن را به دلایلی این‌چنینی توقیف کرد:‌ «ترویج خشونت علیه زنان و زیر سؤال بردن سنن، رسوم و فرهنگ ناب ایرانی-اسلامی و ارائه تصویر وارونه و کذب از خانواده ایرانی».

مادر رومینا، خواستار قصاص

در گزارشی دیگر، مادر رومینا اشرفی نیز در نخستین مصاحبه پس از قتل دختر ۱۳ ساله‌اش،‌ با اشاره به سختگیری‌های همسرش در مورد‌ ارتباطات و لباس‌ پوشیدن رومینا و نیز تلاش او برای کشتن او، خواستار اجرای قصاص شد.

پدر رومینا اکنون در بازداشت است، اما بر اساس ماده ۲۲۰ قانون مجازات اسلامی، پدر به عنوان ولی دم در قتل فرزند قصاص نمی‌شود، بلکه به دیه و تعزیر محکوم می‌شود.

رعنا دشتی،‌ مادر رومینا، روز چهارشنبه هفتم خردادماه با اشاره به مخالفت قبلی با ازدواج دخترشان با بهمن خاوری، جوان ۲۸ ساله که با او در ارتباط بوده، گفت دخترشان به دلیل «ترس» و سختگیری پدرش، همراه با بهمن خاوری فرار کرده بود.

بهمن خاوری اعلام کرده که دلیل مخالفت با ازدواج، «سنی بودن» او بوده، اما مادر رومینا در مصاحبه خود این ادعا را رد کرده است.

معاونت اجتماعی پلیس استان گیلان نیز گفته است: «پدر رومینا اشرفی در تحقیقات پلیس ادعا کرده انگیزه قتل دخترش اختلافات خانوادگی و فرار او از منزل به قصد ازدواج با مردی ۳۰ ساله برخلاف رضایت او به دلیل اختلاف سنی زیاد بوده است.»

گفته می‌شود رومینا اشرفی در کلانتری و دادگاه از مأموران و مقامات خواسته بوده او را تحویل پدرش ندهند و گفته بوده «او من را می‌کشد.»

آمار دقیقی از قتل زنان و دختران به دست اعضای خانواده خود در ایران وجود ندارد، اما هرازگاه رسانه‌های محلی از وقوع قتل و جنایت خانوادگی خبر می‌دهند.

وب‌سایت خبرآنلاین چندی پیش نوشت: «طبق آمارها در سال ۱۳۹۲، ۱۸.۸ درصد از قتل‌ها با انگیزه‌های ناموسی و منکراتی بوده و خوزستان و فارس و آذربایجان شرقی از جمله استان‌هایی هستند که بالاترین آمار این قتل‌ها را داشته‌اند.»

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.