سیاست، هنر، ورزش؛ از نگاه جان لئونگارد، عکاس مجله لایف
جان لئونگارد، عکاس اسطوره‌ای مجله لایف در ۸۵ سالگی درگذشت.

او که به مدت ۴۰ سال عکاس مجله لایف در آمریکا بود در ۲۴ مه ۲۰۲۰ به دلیل ایست قلبی درگذشت.

با انتشار مجله لایف در پاییز ۱۹۳۶ و معرفی نوع جدیدی از کار مطبوعاتی، افق دیگری به روی مخاطبان آمریکایی گشوده شد. مجله لایف که در آن زمان به قیمت هر نسخه ۱۰ سنت فروخته می‌شد، با عکس‌هایی خیره‌کننده از اروپای در جنگ و چهار گوشه جهان، خوانندگان خود را مبهوت می‌کرد.

مجله لایف تنها بر موضوعاتی نظیر جنگ و رقابت‌های ریاست‌جمهوری متمرکز نبود و لنز عکاسانش روی چهره‌های مشهور و سوژه‌های انسانی هم زوم می‌کرد. یکی از این عکاسان، جان لئونگارد است. عکاسی چیره‌دست که ۴۰ سال برای این مجله عکاسی کرد و ۱۴ سال هم در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی دبیر سرویس عکس این مجله بود.

جان لئونگارد در طول زندگی حرفه‌ای خود چند جایزه عکاسی از آن خود کرده و از سوی مجله عکس آمریکا، نامش در فهرست ۱۰۰ عکاس تاثیرگذار ثبت شده است.

آژانس عکس گتی برای بزرگداشت زندگی جان لئونگارد منتخبی از عکس ‌های او در دهه ۱۹۶۰ را منتشر کرده است که گزیده‌ای از آن را با شرح مختصر اینجا می‌بینید:

بیتل‌هابیتل‌ها در استخر، ۱۹۶۴؛ پل مک‌کارتنی، جورج هریسون، جان لنون و رینگو استار مشغول آب‌تنی در استخر
استفانی ونگراستفانی ونگر دختر یک تهیه‌کننده هالیوود به همراه مادر هنرپیشه‌اش در مراسم ازدواج با فردریک گست پسر ستاره چوگان در آمریکا
الکترودهاالکترودها در مغز، ۱۹۶۳؛ مغز یک بیمار مبتلا به شیزوفرنی به تحریک الکترودهایی که برای کاهش اثرات بیماری روی سرش گذاشته‌اند پاسخ می‌دهد.
هواداران دوآتشههواداران دوآتشه، ۱۹۶۲: طرفداران تیم فوتبال آمریکایی نیویورک جاینت برای تماشای پخش تلویزیونی یک بازی خانگی از محدوده پخش ممنوع خارج شده‌‌اند و در یک متل بیرون نیویورک، بازی تیم محبوبشان را تماشا می‌کنند.
یک دسته‌گل رز فرانسوییک دسته‌گل رز فرانسوی بر مقبره مرلین مونرو که معشوق و همسر سابقش جو دیماجیو به مدت ۲۰ سال هفته‌ای سه بار به آنجا می‌فرستاد
والت دیزنیوالت دیزنی، فیلمساز ۱۹۶۲ در یکی از استودیوهایش
محمدعلیمحمدعلی، شناگر مصری شنای استقامت، مارتی سین شناگر آمریکایی و برنده مسابقه عبور از کانال سوئز در ۱۹۶۳ را در بغلش حمل می‌کند.
گرهارد شرودرگرهارد شرودر، وزیرخارجه وقت آلمان غربی در اتومبیل تشریفاتی جان اف کندی، رئیس‌جمهور وقت آمریکا در دیدارش از این کشور در سال ۱۹۶۳
پناهنده کوباییپناهنده کوبایی، ۱۹۶۵؛ فیدل کاسترو، رئیس‌جمهور وقت کوبا به جمعی از پناهجویان اجازه داد تا از این کشور به آمریکا بروند.
انتخابات فرمانداری ایالت کالیفرنیاسرمست از پیروزی، ۱۹۶۶؛ رونالد ریگان از پیروزی در انتخابات فرمانداری ایالت کالیفرنیا در پوست خود نمی‌گنجد
 
 
 
 
 
بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.