اسامی فیلم های راه یافته به بخش مسابقۀ جشنوارۀ کن به رغم عدم برگزاری اعلام شد؛ غیبت سینمای ایران
به رغم آنکه بحران جهانی ویروس کرونا، مانع از برگزاری جشنوارۀ بین المللی فیلم کن در سال جاری شد، برگزارکنندگان این جشنواره شامگاه چهارشنبه ۳ ژوئن/۱۴ خرداد، اسامی فیلم های راه یافته به بخش مسابقۀ هفتاد و سومین دوره از جشنوارۀ فیلم کن را اعلام کردند. در میان ۵۶ فیلم منتخب برای حضور در این دوره از جشنوارۀ فیلم کن، نام هیچ فیلمی از سینمای ایران به چشم نمی خورد. جشنوارۀ فیلم کن که بزرگترین و مهمترین رویداد سینمایی جهان محسوب می شود، قرار بود از تاریخ ۱۲ تا ۲۳ ماه ِمه (۲۳ اردیبهشت تا ۳ خرداد) در شهر کن واقع در جنوب فرانسه برگزار شود.

سرانجام انتظار اهالی سینما به پایان رسید و شامگاه چهارشنبه ۳ ژوئن/۱۴ خرداد، "تیری فرِمو" مدیر اجرایی جشنوارۀ فیلم کن به همراه "پیر لِسکور" رئیس این جشنواره، از فهرست ۵۶ فیلم منتخب برای شرکت در بخش مسابقۀ رسمی هفتاد و سومین دوره از جشنوارۀ فیلم کن در سال جاری، رونمایی کردند.

هر چند هفتاد و سومین دوره از جشنوارۀ سینمایی کن امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، به شیوۀ همیشگی برگزار نمی شود اما ۵۶ فیلم‌ راه یافته به بخش مسابقۀ این رویداد سینمایی، این فرصت را می‌یابند که در زمان اکران جهانی خود با لوگوی فیلم منتخب جشنوارۀ کن به نمایش درآیند. همچنین قرار است جشنواره‌های معتبری مانند تورنتو و سن سباستین در اسپانیا نیز بر خلاف قوانین جاری، این فیلم‌ها را در بخش رقابتی اصلی خود بپذیرند.

"تیِری فرِمو" مدیر اجرایی جشنوارۀ فیلم کن، طی بیانیه ای اعلام کرد: «این ۵۶ فیلم از بین ۲۰۶۷ فیلم ارسال شده برای شرکت در این دوره از جشنوارۀ فیلم کن انتخاب شده اند و امسال رکورد تعداد فیلم های ارسالی برای حضور در جشنوارۀ کن که تا پیش از این ۲۰۰۰ فیلم بود، شکسته شد؛ در سال گذشته نیز تعداد ۱۹۴۵ فیلم برای ما ارسال شده بود ».

وی افزود: «هرچند جشنوارۀ بین المللی فیلم کن به شیوۀ مرسوم و همیشگی خود در سال جاری برگزار نمی شود، اما ما نمی خواستیم این رویداد مهم سینمایی به کلی محو و ناپدید شود و ارائۀ آن را با ساختاری دیگر تدارک دیدیم».

"تیری فرمو" در ادامۀ این بیانیه اظهار داشت: «رونمایی از اسامی فیلم های منتخب برای حضور در بخش مسابقۀ اصلی جشنوارۀ فیلم کن، بهترین راه برای حمایت از سینما بود؛ هرچند امسال هیچ گونه مراسم سینمایی در بلوار "کروازِت" و محل کاخ جشنواره برگزار نشد، اما با بازگشایی سینماهای فرانسه پس از چند ماه تعطیلی، جشنوارۀ فیلم کن نقش خود را ایفا خواهد نمود».

وی در این بیانیه تأکید کرد: «اشتیاق سینماگران برای حضور در جشنوارۀ کن تا حدی است که بسیاری از فیلمسازان ترجیح دادند لوگوی فیلم منتخب در بخش مسابقۀ جشنوارۀ فیلم کن ۲۰۲۰ را داشته باشند و از شرکت در جشنوارۀ فیلم ونیز که قرار است در سپتامبر برگزار شود، محروم شوند». وی افزود: «فیلم های منتخب جشنوارۀ کن ۲۰۲۰، می توانند در برخی جشنواره ها همچون تورنتو و سن سباستین، به رقابت بپردازند و مذاکرات برای پذیرفته شدن این فیلم ها در جشنوارۀ ونیز هنوز ادامه دارد».

"تیری فرمو" در ادامۀ این بیانیه گفت: « از میان فیلم های ارسالی تعداد ۹۰۹ اثر، نخستین فیلم بلند کارگردان آنها محسوب می شدند که از بین این آثار، تعداد ۱۵ فیلم برای حضور در بخش مسابقۀ جشنوارۀ کن برگزیده شدند؛ همچنین یکی دیگر از ویژگی های این دوره از جشنواره، حضور پر رنگ زنان فیلمساز است که ۱۶ فیلم از کارگردان های زن، برای شرکت در بخش مسابقۀ جشنوارۀ فیلم کن انتخاب شدند».

وی افزود: «بیش از یک سوم فیلم های منتخب در این دوره از جشنواره را فیلم های فرانسوی تشکیل می دهند که به دلیل کیفیت بالایی که داشته اند برگزیده شده اند؛ همچنین فرانسه دارای سینمایی ارزشمند است که ضمن تولید فیلم های خاص خود، به آثار تولید شده در کشورهای دیگر نیز بها می دهد».

"تیری فرمو" در پایان این بیانیه، با اشتیاق برای اعلام نام ۵۶ فیلم راه یافته در بخش مسابقۀ جشنوارۀ فیلم کن گفت: «رونمایی از این فیلم های منتخب، بیانگر آنست که سینما از همیشه زنده تر است، سینما بیمار نیست و نمرده است».

لازم به ذکر است که ساختار جشنوارۀ امسال تغییر یافته و به جای بخش های رسمی مسابقه، نوعی نگاه، دو هفتۀ کارگردانان و بخش خارج از مسابقه، این۵۶ فیلم منتخب در بخش هایی تحت عنوان "وفاداران" (کارگردانانی که پیش از این حداقل یک بار در جشنواره کن حضور داشته اند)، "تازه وارد ها" (فیلمسازانی که برای نخستین بار در جشنواره کن حضور دارند)، "فیلم اولی ها"، "فیلم های مستند"، "کمدی" و انیمیشن" انتخاب شده اند. فیلم های منتخب، در اکران عمومی یا به هنگام حضور در سایر جشنواره ها، با لوگوی جشنوارۀ فیلم کن به نمایش در می آیند.

فهرست فیلم های جشنوارۀ کن ۲۰۲۰ به شرح زیر است:

بخش وفاداران:

"اعزام فرانسوی" به کارگردانی وِس اندرسون

"تابستان ۸۵ " به کارگردانی فرانسوا اوزون

"مادران حقیقی" به کارگردانی نائومی کاواسه

"صخرۀ عشاق" به کارگردانی استیو مک‌کوئین

"مانگرو" به کارگردانی استیو مک‌کوئین

"یک دور دیگر" به کارگردانی توماس وینتِربِرگ

"آخرین واژگان" به کارگردانی جاناتان نوسیتِر

DNA به کارگردنی مایوِن

"بهشت: به سوی سرزمین خوشبختی" به کارگردانی ایم سانگ-سو

"فراموش خواهیم شد" به کارگردانی فرناندو تروبا

"شبه‌جزیره" به کارگردانی یئون سانگ هو

"در غروب" به کارگردانی شاروناس بارتاس

"مرد ها" به کارگردانی لوکاس بِلوُو

"چیزهای واقعی" به کارگردانی کوجی فوکودا

بخش تازه واردها:

"شیفتگی ساده" به کارگردنی دنیِل اَربید

"یک مرد خوب" به کارگردانی ماری کاستیل مانسیون شار

"چیزهایی که می گوییم، کارهایی که می کنیم" به کارگردانی امانوئل موره

"سعاد" به کارگردانی آیتِن امین

"برزخ" به کارگردانی بِن شاروک

"خاک سرخ" به کارگردانی فرید بِنتومی

"عرق" به کارگردانی مگنس فُن هورن

"تِدی" به کارگردانی لودویک و زوران بوکرما

"فوریه" به کارگردانی کامِن کالف

"آمونیت"به کارگردانی فرانسیس لی

"پزشک شب" به کارگردانی اِلی واژمان

"کودک شرور" به کارگردانی اسکار رولِر

"نادیا، پروانه" به کارگردانی پاسکال پلانت

"ما اینجا هستیم" به کارگردانی نیر برگمان

بخش اثر گروهی:

"داستان هنگ کنگ" به کارگردانی هفت کارگردان: آن هوئی، جانی تو، سامو هونگ، تسویی هارک، یوئن وو پینگ، پاتریک تام و رینگو لام

بخش فیلم اولی ها:

"سقوط" به کارگردانی ویگو مورتِنسن

"لذت" به کارگردانی نینجا تایبرگ

"مسابقۀ اسکی مارپیچ" به کارگردانی شارلِن فاویه

"خانۀ خاطره" به کارگردانی ژوآئو پائولو میراندا ماریا

"کلیدهای شکسته" به کارگردانی جیمی کی‌روز

"ابراهیم" به کارگردانی سمیر گِسمی

"سرآغاز" به کارگردانی دئا کولومبِگاشویلی

"گاگارین" به کارگردانی فانی لیاتارد و جرمی ترویل

"۱۶ بهار" به کارگردانی سوزان لیندون

"تبهکار" به کارگردانی پیتر دورونتزیس

"ای کاش باد سقوط ‌کند" به کارگردانی نورا مارتیروسیان

"جان و حفره" به کارگردانی پاسکوال سیستو

"مرگ سینما و پدرم" به کارگردانی دنی روزِنبرگ

"قدم زدن در باد" به کارگردانی وِی شوجون

بخش مستند:

"جادۀ بیلیون دلاری" به کارگردانی دیودو هَمَدی

"شکارچیان ترافل" به کارگردانی گرگوری کرشا و مایکل دویک

"۹ روز در رقه" به کارگردانی زاویه دو لوزان

بخش کمدی:

"دو آلفرد" به کارگردانی برونو پودالیدس

"موفقیت بزرگ" به کارگردانی امانوئل کورکول

"منشاء جهان" به کارگردانی لوران لافیت

"سخنرانی" به کارگردانی لوران تیرار

"آنتوانت در سِوِن" به کارگردانی کارولین ویگنال

بخش انیمیشن:

"روح" به کارگردانی پیتر داکتر

"گوش خیزک و جادوگر" به کارگردانی گورو میازاکی

"فرار" به کارگردانی جوناس پوهر راسموسن

"ژوزف" به کارگردانی آئورل

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.