هنرپیشه "هری پاتر" از اظهارات خالق اثر فاصله گرفت
دانیل ردکلیف، ایفاگر اصلی فیلم‌های هری پاتر از مواضع نویسنده این رمان موفق انتقاد کرد. تاکنون افراد و محافل بسیاری اظهارات ج. ک. رولینگ درباره زنان تراجنسیتی را "توهین‌آمیز" دانسته‌اند.

دانیل ردکلیف، ایفاگر نقش هری پاتر در سری فیلم‌های پرماجرای این رمان پرفروش با اظهارات ج. ک. رولینگ نویسنده این اثر مرزبندی کرده است. او نخستین کسی نیست که از موضع رولینگ درباره زنان تراجنسیتی انتقاد می‌کند.

دانیل ردکلیف گفته که امیدوار است اظهارات خانم ج. ک. رولینگ به شهرت و محبوبیت رمان هری پاتر لطمه نزند. او در پاسخ به خانم نویسنده ۵۴ ساله گفته است: "زنان تراجنسیتی هم زن هستند".

سخنان ایفاگر نقش هری پاتر در رسانه‌های جمعی بریتانیا، از جمله گاردین، بازتاب یافته است.

نویسنده هری پاتر آخر هفته پیش، در یک پیام توییتری با لحنی مسخره‌آمیز از زنان تراجنسیتی یاد کرده و گفته بود برای نامیدن "این گونه زنان" باید واژه دیگری ابداع شود.

ج. ک. رولینگ، نویسنده رمان موفق هری پاتر، برای چندمین بار درباره زنان تراجنسیتی اظهاراتی به زبان آورد که از سوی فعالان آزادی‌های جنسیتی مورد انتقاد قرار گرفته است.

تشکل آمریکایی پیکار با تبعیض علیه هم‌جنس‌گرایان (Glaad) در واکنش به اظهارات اخیر رولینگ او را "بیرحم" دانست و گفت که این نویسنده با انگ زدن به افراد تراجنسیتی، از ایدئولوژی مخربی پیروی می‌کند که عامدانه سعی دارد "هویت جنسیتی افراد" را مخدوش کند؛ و این موضع را نمی‌توان بخشید.

ج. ک. رولینگ این برداشت از سخنانش را سوءتعبیر دانست و در چندین پیام توییتری تصریح نمود که به حقوق افراد تراجنسیتی احترام می‌گذارد.

رولینگ در توضیحاتی که لزوما پس گرفتن اظهارات قبلی‌اش نبود، نوشت که "جنسیت بیولوژیک یک واقعیت است، و اگر جنسیت واقعی نباشد، واقعیت زندگی زنان تحریف می‌شود و عشق میان هم‌جنس‌گرایان را نیز ناممکن می‌سازد».

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.