نوبل ادبیات ۲۰۲۰ به لوییز گلیک، شاعر آمریکایی، تعلق گرفت

آکادمی نوبل در سوئد روز پنج‌شنبه، ۱۷ مهرماه، لوییز گلیک، شاعر آمریکایی، را به عنوان برنده جایزه معتبر نوبل ادبیات در سال ۲۰۲۰ معرفی کرد.

لوییز الیزابت گلیک، متولد ۱۹۴۳، شاعر و نویسنده آمریکایی است، متولد شهر نیویورک و برنده بسیاری از معتبرترین جوایز ادبیات از سراسر جهان، از جمله جایزه پولیتزر و جایزه ملی کتاب.

آکادمی نوبل در بیانیه خود خانم گلیک را به خاطر «صدای شاعرانه» خاص خودش ستوده است، صدایی که «با زیبایی‌ای ساده زندگی فرد را جهان‌شمول می‌کند».

ساعاتی پیش از اعلام نام برنده نوبل امسال، خبرگزاری فرانسه خبر داده بود که شرکت‌ها و سایت‌های شرط‌بندی بیشترین احتمال برنده شدن را از آن چهار نویسنده دانسته بودند: ماریزه کُندِه از گوآدالوپ و فرانسوی‌زبان، مارگارت اتوود از کانادا و لودمیلا اولیتسکایا از روسیه، هر دو رمان‌نویس، و هاروکی موراکامی، نویسنده مشهور ژاپنی.

از سال ۱۹۰۱ تاکنون ۱۱۳ جایزه نوبل در رشته ادبیات اهدا شده است که از این میان تنها ۱۶ برنده زن بوده‌اند.

از معروف‌ترین آثار لوییز گلیک می‌توان به دو مجموعه شعر «پیروزی آشیل» و «زنبق وحشی» اشاره کرد.

نوبل ادبیات سال گذشته پس از یک سال وقفه که در پی رسوایی جنسی یکی از اعضای آکادمی رخ داد به دو نویسنده، یک زن و یک مرد، تعلق گرفت، اما این انتخاب هم به دلیل موضع‌گیری‌های سیاسی پتر هانتکه، نویسنده اتریشی، انتقادات زیادی را به دنبال داشت.

پس از تونی موریسون، رمان‌نویس، که در سال ۱۹۹۳ نوبل ادبیات را از آن خود کرد، خانم گلیک نخستین آمریکایی است که بار دیگر این جایزه را به ایالات متحده خواهد برد.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.