جنجال بر سر دادن نقش کلئوپاترا به گال گدوت هنرپیشه اسرائیلی
برنامه ساخت یک فیلم جدید در مورد کلئوپاترا حتی قبل از شروع فیلمبرداری جنجال برانگیخته است.

قرار است نقش فرمانروای مشهور مصر باستان را گال گدوت، بازیگر اسرائیلی بازی کند. او به خاطر بازی در فیلم هالیوودی زن شگفت‌انگیز مشهور است.

اعلام دادن نقش کلئوپاترا به گال گدوت منجر به جدال در شبکه‌های اجتماعی شده و برخی ادعا کرده‌اند که این یک نوع " پاکسازی فرهنگی" است، جایی که بازیگران سفیدپوست افراد رنگین پوست را به تصویر می‌کشند.

برخی گفته‌اند که این نقش باید به یک بازیگر زن عرب یا آفریقایی داده شود.

کلئوپاترا از خانواده‌ای از حاکمان یونان باستان از سلسله بطلمیوس، بود. او در سال ۶۹ قبل از میلاد در مصر متولد شد و هنگامی که این کشور تحت فرمانروایی امپراطوری رم باستان بود، پادشاهی نیل را اداره می‌کرد.

کلئوپاترا
الیزابت تیلور در ۱۹۶۳ نقش کلئوپاترا را بازی کرد

این جدال منعکس کننده یک بحث رو به گسترش در هالیوود در مورد انتخاب بازیگران و هویت است و اینکه آیا بازیگران باید شخصیت‌هایی متفاوت از قومیت خود بازی کنند یا نه.

جیمز هال، نویسنده آفریقا، می‌گوید که او فکر می‌کند سازندگان فیلم باید یک بازیگر آفریقایی از هر نژادی را که باشد، پیدا کنند تا نقش کلئوپاترا را بازی کند.

مورگان جرکینز، نویسنده آمریکایی، در توییتر خود نوشت که نقش کلئوپاترا را باید کسی "تیره‌تر از یک کیسه کاغذی قهوه‌ای" بازی کند زیرا "از نظر تاریخی" دقیق‌تر است.

کاربر دیگری نوشت ..."گال گدوت یک بازیگر فوق‌العاده است، اما یک مجموعه کامل از بازیگران زن شمال آفریقا برای انتخاب وجود دارد. سفید کردن تاریخ من را متوقف کنید!"

دیگر کاربران شبکه‌های اجتماعی استدلال می‌کنند که کلئوپاترا بیشتر یونانی یا مقدونی است تا عرب یا آفریقایی.

تام بتمن خبرنگار امور خاورمیانه بی‌بی‌سی می‌گوید جدال بر سر گال گدوت در نقش کلئوپاترا نمایانگر بحث‌های معاصر پیرامون فرهنگ ملی، دین و سیاست جنسیتی است.

اما خاورمیانه باستان با بسیاری از دیدگاههای مدرن ما در مورد هویت مطابقت ندارد.

به عنوان مثال، کلئوپاترا قبل از مسیحیت و قرنها پیش از فتوحات اعراب در شمال آفریقا بر تخت سلطنت بود. او آخرین فرمانروای بطلمیوسی بود. متولد مصر، از نژاد یونان باستان و تحت سلطه روم بود.

اما مشکلات زیادی در مورد تصاویر مشهور ملکه نیل باستان وجود دارد، که اغلب به عنوان یک اغواگر قدرتمند با جذابیت‌های جسمی و نفسانی به تصویر کشیده شده است.

این تصاویر - از جمله نمایش معروف الیزابت تیلور در نقش کلئوپاترا - احتمالا افسانه‌ای است که سالها پس از مرگ کلئوپاترا توسط شاعران عشق لاتین به ما تحویل داده شده است.

به گفته ماری بورد، مورخ انگلیسی هزاران تصویر از او که در طول قرن‌ها ارائه شده "براساس شواهد کوچک و غیر قابل اعتماد" است.

کلئوپاترا
مجسمه کلئوپاترا، مورخان می‌گویند ما نمی‌توانیم مطمئن باشیم که او واقعا چه شکلی بوده

در این میان مفسران اسرائیلی گفته‌اند که برخی انتقادها ناشی از یهودستیزی است.

ست فرانتزمن، خبرنگار روزنامه جروزالم‌پست گفت: منطقی نیست که یهودیان را از ایفای نقش در موضوعات مربوط به خاورمیانه کنار بگذاریم، در حالی که یهودیان خود با ریشه‌های دور یا نزدیک عمدتا مردمی از خاورمیانه هستند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.