کرونا با هالیوود و صنعت فیلم چه کرده است؟

صنعت فیلم و سینما یکی از بازندگان بزرگ بحران کرونا است. این پاندمی هالیوود را زیر و رو کرده و به تعطیلی سینماها در بسیار کشورهای جهان انجامیده است. بیلان صنعت فیلم در سال ۲۰۲۰ چه تصویری نشان می‌دهد؟

کار در دنیای فیلم و سینما ممکن است هیجان‌انگیز، پرماجرا و پر زرق و برق به نظر برسد. اما ضروری هم به شمار می‌رود؟ پاسخ آلما دیفی، یک چهره‌پرداز هالیوود آری است و می‌گوید: «بیشتر ما اکنون یک نیروی کار ضروری به حساب می‌آییم.»

او یکی از هزاران کارکنی است که از ماه نوامبر امسال در کالیفرنیا به عنوان "مهم و ضروری" طبقه بندی شده است. وضعیت جدید، کار را برای تولیدکنندگان فیلم آسان‌تر می‌کند و به آنها اجازه ادامه کار را می‌دهد آنهم در شرایطی که باید از اجتماعات بزرگ‌تر بویژه در لس‌آنجلس جلوگیری شود.

هالیوود از اواخر تابستان امسال تحت شدیدترین مقررات بهداشتی، دوباره فعالیت خود را شروع کرده است. استفاده از ماسک اجباری است، تست کرونا به طور منظم انجام می شود و محل‌هایی در پارکینگ استودیوهای هالیوود برای انجام این تست ایجاد شده‌اند.

فضای پرتنش هالیوود

برای آنکه شمه‌ای از فضای هالیوود دست‌تان بیاید کافی است صدای تام کروز، هنرپیشه معروف سینما را هنگام فیملبرداری "ماموریت غیرممکن" بشنوید که با خشم خطاب به یکی از افراد سر صحنه که ماسک ندارد فریاد می‌زند که چرا متوجه نیست که "پرداخت وام خانه‌های بسیاری از کارکنان" به ادامه کار تولید فیلم بسته است و او مجبور است "در برابر تولیدکنندگان و شرکت‌های بیمه" خود را توجیه کند. صدای او را وبسایت روزنامه بریتانیایی ساندی تایمز منتشر کرده است.

میلیاردها دلار خسارت

تخمین زده می‌شود دنیای فیلم در ایالات متحده آمریکا به خاطر بحران کرونا حداقل ۲۰ میلیارد دلار ضرر کند. به این دلیل که بسیاری از فیلم‌های محبوب در سال ۲۰۲۰ هرگز فرصت اکران نیافتند.

یکی از آنها فیلم جدید جیمز باند است به نام "وقتی برای مردن نیست". استودیو یونیورسال، تولیدکننده فیلم، امیدوار بود که بتوان اکران آنرا به جای بهار سال جاری از پاییز شروع کرد. اکنون تاریخ نمایش فیلم به آوریل سال ۲۰۲۱ افتاده است.

سینماها بازندگان بزرگ

سینماها نیز یکی از بازندگان بزرگ سال ۲۰۲۰ هستند. بسیاری از آنها در سراسر جهان مجبور شده‌اند درهای خود را ببندند. در لس‌آنجلس، شهر فیلم، سینماها از مارس گذشته به طور مداوم تعطیل شده‌اند.

جان هورن روزنامه نگار حوزه فیلم از شبکه رادیویی NPR می‌گوید، بسته ماندن سینماها با هزینه‌های سنگین همراه بوده است: «آنها باید اجاره بپردازند، هزینه‌های ثابت بسیار بالایی دارند، میلیاردها بدهی دارند و پولی هم وارد نمیشود.» او آینده تاریکی را برای سینماها تصور می‌کند و معتقد است که خیلی‌ها از آنها برای همیشه ورشکسته می‌شوند.

Niederlande I Neue Corona-Regeln in Rotterdam
سینماها نیز یکی از بازندگان بزرگ سال ۲۰۲۰ هستند

وضع کمپانی‌های تولید فیلم چگونه است؟

خطر ورشکستگی نه فقط سینماها که کمپانی‌های تولید فیلم را هم تهدید می‌کند. بزرگترین کمپانی سینمای جهان یعنی ای‌ام‌سی (AMC) اعلام کرده است که با خطر ورشکستگی روبرو است. اتحادیه کارکنان سینمایی آمریکا نیز هشدار داده است که ۷۰ درصد اپراتورهای کوچک و متوسط، اگر دولت از آنها حمایت نکند، ورشکست می‌شوند.

در همین بحبوحه خبری رسید که پایه‌های صنعت سینما را به لرزه درآورد؛ استودیوی برادران وارنر خبر داده است که قصد دارد حداقل ۱۷ فیلم را به طور همزمان در سینما و در تلویزیون از پلاتفرم پخش استریم خود "اچ‌بی‌او ماکس" (HBO Max) در سال آینده اکران کند. از جمله فیلمهای پرفروشی مانند فیلم علمی تخیلی "تپه ماهور" یا فیلم طنز "جوخه خودکشی".

"زمین لرزه هشت ریشتری برای صنعت سینما"

بحران کرونا و بلایی که بر سر صنعت فیلم و سینما آورده، باعث شده است که قوانینی که دهه‌ها معتبر بودند، کنار گذاشته شوند. روال قانونی در دنیای فیلم این است که ابتدا سینماها حق نمایش فیلم را دارند. قبل از آنکه فیلمی به پلاتفرم‌های مختلف برای پخش غیرسینمایی داده شود، باید حداقل تا چند هفته در سینماها اکران شده باشد. برای ده‌ها فیلم این قانون اجرا شده است و اکنون ناگهان برداشته می‌شود. هورن، روزنامه نگار سینما می گوید: «این زمین لرزهای به شدت هشت ریشتر برای صنعت سینماست.»

یک سال پیش سینماها می‌توانستند جلوی چنین اقدامی را بگیرند و فیلم‌های برادران وارنر را تحریم کنند، اما اکنون نقش آنها ضعیف شده است. جان هورن معتقد است که این تاحدودی تقصیر خود آنها نیز هست. زیرا "سینماها انطباق و حرکت با تغییرات را دشوار می‌دیدند. آنها در خرید پروژکتورهای دیجیتال با ارائه سه بعدی (3D) تاخیر داشتند. آنها همیشه یک قدم عقب بودند" و این صنعت "پخش استریم را دشمن خود می‌بیند به جای شریک".

فیلم‌های خوب بسیار برای بهار امسال؟

ناظران دنیای سینما می‌گویند سال فیلم ۲۰۲۱ متفاوت خواهد بود. از آنجا که اکران بسیاری از فیلم‌ها به تعویق افتاده علاقه مندان به سینما احتمالا گزینه‌های رنگارنگ و زیادی در بهار سال آینده خواهند داشت. به عنوان مثال فیلم کمپانی "مارول" به نام "بیوه سیاه" و با بازی اسکارلت جوهانسن که ادامه فیلم "سلاح برتر" با بازی تام کروز است.

کرونا هالیوود را تغییر داده است و بسیاری از این تغییرات بازگشت‌پذیر نیستند. آلما دیفی، چهره‌پرداز در هالیوود می‌گوید: «هنوز مشخص نیست كه چه زمانی به حالت عادی برمی‌گردیم، چه زمانی بدون ماسك، دستكش و عینك محافظ كار خواهیم کرد»، اما «در هر صورت کرونا و هالیوود هردو ادامه خواهند داشت.»

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.