تابلوی بوتیچلی به قیمت ۸۰ میلیون دلار فروخته شد

یک تابلوی ساندرو بوتیچلی در حراج‌خانه ساتبیز نیویورک به قیمت بی‌سابقه ۸۰ میلیون دلار به فروش رفت. این تابلو یکی از مهم‌ترین آثار نقاشی دوره رنسانس به‌شمار می‌رود.

تابلوی «مردی جوان با قابی مدور» ساندرو بوتیچلی (۱۵۱۰-۱۴۴۵ میلادی) که بیش از ۵۰۰ سال عمر دارد به قیمت بی‌سابقه‌ای برای آثار این هنرمند دوره رنساس فروخته شد.

حراج‌خانه ساتبیز (Sotheby's) نیویورک اعلام کرد که دست‌کم ۱۲ میلیون دلار کارمزد هم به قیمت تابلو افزوده می‌شود و خریدار که نامش فاش نشده، در مجموع ۹۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار می‌پردازد.

این تابلوی نقاش ایتالیایی که یکی از برجسته‌ترین آثار دوره رنساس به‌شمار می‌رود، چهره یک اشراف‌زاده‌ جوان ناشناس از فلورانس را نشان می‌دهد.

حراج زیر سایه کرونا

حراج ساتبیز که علاوه بر تابلوی بوتیچلی آثار دیگری را هم عرضه می‌کرد، به صورت آنلاین برگزار شد. برخی از ناظران احتمال داده بودند که به دلیل بحران کرونا، برای یک تابلوی دوره رنسانس به این قیمت خریداری پیدا نشود، اما در کمتر از پنج دقیقه به‌ فروش رفت.

کریستوفر اپستل، کارشناس آثار قدیمی حراج‌خانه ساتبیز پیش‌تر گفته بود، تابلویی به زیبایی این اثر را نمی‌توان در بازارهای بین‌المللی یافت.

گفته می‌شود که حداکثر ۱۲ پرتره‌ از ساندرو بوتیچلی به جا مانده که به اعتقاد برخی کارشناسان، «مردی جوان با قابی مدور» زیباترین آنهاست.

خبرگزاری آلمان نوشت، این تابلو به احتمال زیاد از سوی یک اشراف‌‌زاده انگلیسی در قرن هجدهم در ایتالیا خریداری شده و سپس در دهه ۱۹۳۰ به یک مجموعه‌دار خصوصی منتقل شده است.

آخرین مالک اثر، آن را در سال ۱۹۸۲ به قیمت کمتر از یک میلیون دلار خرید.

«مردی جوان با قابی مدور» در ۵۰ سال گذشته در موزه‌های لندن، نیویورک و واشنگتن به نمایش گذاشته شده بود.

 

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.