'خورشید' مجیدی در میان ۱۵ نامزد اولیه اسکار برای بهترین فیلم بلند بین‌المللی
فیلم ایرانی "خورشید" ساخته مجید مجیدی به فهرست اولیه نامزدهای اسکار بهترین فیلم بلند بین‌المللی راه پیدا کرد.

این فیلم که با نام انگلیسی Sun Children یا "بچه‌های خورشید" از طرف ایران برای شرکت در رقابت‌های اسکار ۲۰۲۱ معرفی شده، در مرحله اول رای‌گیری در میان ۱۵ فیلم منتخب اعضای آکادمی علوم و هنرهای سینما (اسکار) قرار گرفت.

رای‌گیری برای انتخاب نامزدهای اولیه از میان ۹۳ فیلم از کشورهای مختلف جهان انجام شد و ماه آینده میلادی پنج نامزد نهایی جوایز اسکار در رشته بهترین فیلم بلند بین‌المللی با رای اعضا انتخاب خواهند شد.

خورشید در مرحله بعد با فیلم‌های تحسین‌شده‌ای مانند "به کجا می‌روی، آیدا؟" از بوسنی و هرز‌گوین، "یک دور دیگر" از دانمارک و "شارلاتان" از جمهوری چک رقابت خواهد کرد.

سال گذشته فیلم "انگل" از کره جنوبی اسکار بهترین فیلم بین‌المللی را برد.

علی نصیریان
علی نصیریان از جمله بازیگران فیلم خورشید است

مراسم اهدای جوایز نود و سومین دوره اسکار امسال به دلیل همه‌گیری کرونا با دو ماه تاخیر نسبت به سال‌های قبل، در روز ۲۵ آوریل (۵ اردیبهشت ۱۴۰۰) برگزار خواهد شد.

تکرار تجربه "بچه‌های آسمان"؟
فیلم خورشید در جشنواره فیلم فجر سال ۱۳۹۸ برنده جایزه بهترین فیلم و فیلمنامه شد و یکی از فیلم‌های بخش رقابتی جشنواره ونیز در سال ۲۰۲۰ بود.

مجید مجیدی که سال ۱۹۹۸ با فیلم "بچه‌های آسمان" با موضوع کودکان به فهرست پنج نامزد نهایی اسکار بهترین فیلم خارجی راه یافته بود، در فیلم خورشید هم به مشکلات کودکان کار و مسئولیت جامعه در قبال آنها پرداخته است.

مجید مجیدی پشت صحنه بچه‌های آسمان
مجید مجیدی با فیلم بچه‌های آسمان در میان نامزدهای بهترین فیلم خارجی اسکار ۱۹۹۸ قرار گرفت

علی نصیریان، طناز طباطبایی و جواد عزتی از جمله بازیگران شناخته‌شده فیلم هستند و روح‌الله زمانی، نوجوانی که نقش اصلی فیلم را بازی می‌کند از میان ۶۰۰ کودک کار برای نقش‌آفرینی در این فیلم انتخاب شده است.

انتخاب نامزد سینمای ایران برای شرکت در رقابت‌های اسکار به عهده بنیاد سینمایی فارابی است. این بنیاد روز ۱۸ آبان اعلام کرد که فیلم خورشید بعد از بررسی ۹۰ فیلم ایرانی و در نهایت از میان سه فیلمی که نامزد نهایی هیات معرفی بودند انتخاب شده است. دو فیلم دیگر "درخت گردو" ساخته محمدحسین مهدویان و "یلدا" به کارگردانی مسعود بخشی بودند.

آتیلا پسیانی، بازیگر، کمال تبریزی و نرگس آبیار، کارگردان و فرهاد توحیدی، فیلمنامه‌نویس از جمله اعضای هیئت انتخاب و معرفی فیلم ایران به اسکار امسال بودند.

اصغر فرهادی تنها سینماگر ایرانی است که با فیلم‌های "جدایی نادر از سیمین" و "فروشنده" برنده اسکار بهترین فیلم خارجی شده است.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.