کشف آبجوسازی ۵ هزارساله با قابلیت تولید انبوه در مصر

باستان‌شناسان می‌گویند در جنوب مصر موفق شده‌اند، قدیمی‌ترین کارخانه آبجوسازی را که تاکنون در جهان شناخته شده، کشف کنند. آبجوی تولیدی احتمالا در آیین‌هایی که در آرامگاه پادشاهان مصر برگزار می‌شده، مصرف می‌شده است.

باستان‌شناسان در جنوب مصر یک آبجوسازی ۵۰۰۰ ساله کشف کرده‌اند. بر پایه اطلاعات وزارت گردشگری تیمی از کارشناسان مصری و آمریکایی به هنگام حفاری آرامگاهی در آبیدوس در جنوب مصر تقریبا ۴۰ مخزن سفالی در دو ردیف یافته‌اند.

این کوزه‌ها نشانه تولید انبوه آبجو در این منطقه هستند.

مصطفی الوزیری سرپرست شواری عالی آثار باستانی مصر، می‌گوید که این آبجوسازی احتمالا مربوط به زمان نارمر، نخستین پادشاه دودمان مصر باستان است که بین سال‌های ۳۰۵۰-۳۱۵۰ پیش از میلاد مسیح فرمانروایی می‌کرد.

نارمر توانست در آن سال‌ها دو پادشاهی مصر علیا و مصر سفلی را که به احتمال زیاد با هم در ستیز بوده‌اند، با هم متحد کرده و نخستین سلسله را پایه‌گذاری کند.

ابیدوس که این آبجوسازی در آن کشف شده، نام شهری در مصر باستان و از تاریخی‌ترین شهرهای مصر علیاست. این شهر در ۱۱ کیلومتری رود نیل قرار دارد. نام این شهر در نوشته‌های باستانی مصری به شکل ابدجو آمده که به معنای "تپه‌ی یادگاران" است.

به گفته الوزیری این آبجوسازی از ۸ بخش بزرگ با امکانات تولیدی تشکیل شده بوده است. هر بخش شامل ۴۰ مخزن سفالی بوده است. به گفته وزیری به احتمال زیاد این آبجوسازی، اولین آبجوسازی با توان تولید بالا در جهان است.

ماتیو آدامز از دانشگاه نیویورک و یکی از پژوهشگران این تیم حفاری و تحقیق از این نقطه حرکت می‌کند که این آبجوسازی قادر به تولید تقریبا ۲۲۴۰۰ لیتر آبجو به یکباره بوده است.

به گفته پژوهشگران یک مورد استفاده آبجوی تولیدی احتمالا در "آیین‌های برگزار شده در آرامگاه پادشاهان مصر" بوده است.

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.