کمیته بازرسی روسیه محتوای ترانه منتخب برای مسابقه یوروویژن را بررسی می‌کند

بنابر گزارش رسانه های محلی، کمیته بازرسی روسیه بررسی محتوای ترانه بحث‌برانگیز "زن روس" منیژه سنگین، خواننده تاجیک تبار، را که برای اجرا در مسابقه یوروویژین ۲۰۲۱ به نمایندگی از روسیه انتخاب شده، آغاز کرده است.

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داده که این بررسی پس از درخواست نشریه "اخبار کهنه سربازان" آغاز شده است.

نشریه "اخبار کهنه سربازان" گفته است هدف این ترانه "اهانت و تحقیر گستاخانه کرامت انسانی زنان روس بر اساس تعلق قومی آن‌هاست."

ترانه "زن روس" اگرچه بیشترین امتیاز را برای منیژه سنگین آورده، با موجی از انتقاد ها در روسیه رو به رو شده است تا حدی که بعضی مقامات ارشد روسیه از آن انتقاد کرده‌اند.

هفته گذشته والنتینا ماتویینکو، رئیس مجلس علیای پارلمان روسیه در باره آهنگ "زن روس" منیژه سنگین گفته بود: "اگر کسی با متن این آهنگ آشنا نباشد، توصیه می کنم آشنا شود. این [ترانه] آمیخته ای از همه چیز است. کلا یک نوع مزخرفگویی است. من اصلاً نمی فهمم این چیست، در باره چیست."

منیژه سنگین پس از اجرای این ترانه به شبکه یوروویژن تی وی گفته بود: "این ترانه در باره تحول خودآگاهی زن طی سده‌های گذشته در روسیه است. زن روس راه شگفت‌انگیزی را از یک کلبه دهقانی به سمت حق انتخاب کردن و انتخاب شدن (از اولین موارد در جهان) و از کارگاه‌های تولیدی تا پرواز به فضا طی کرده است. او هرگز از مقاومت در برابر کلیشه‌ها هراس نداشته و همیشه مسئولیت‌پذیر بوده است."

عده‌ای در روسیه با توجه به فعالیت‌های منیژه سنگین در حمایت از زنان و دگرباشان، آهنگ‌های او را سنت‌شکنانه و مبلغ فرهنگ "بیگانه" و در تضاد با سنت‌های رایج در روسیه قلمداد می‌کنند.

منیژه سنگین، روز ۸ مارس با اجرای این ترانه‌ در مسابقۀ نهایی به نمایندگی از روسیه در یوروویژن امسال بیشترین امتیاز (۳۹.۷ درصد آراء بینندگان) را به دست آورد و پیروز اعلام شد.

این ترانه پربیننده‌ترین آهنگ کانال یوروویوژن ۲۰۲۱ در یوتیوب شده است.

قرار است مسابقه یوروویژن ۲۰۲۱ ماه مه در شهر روتردام هلند برگزار شود.

منیژه سنگین متولد تاجیکستان است و اکثر ترانه هایش به زبان روسی است.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.