"سپيده" پس از دو سال و نيم دميد

كنسرت موسيقی سنتی با همكاری گروه برادران خوشروش و سپيده رئيس سادات در روز ۲۲ مه ۲۰۲۱ در تالار "پوارِل" در شهر دانشجويی نانسی در شمال شرق فرانسه برگزار شد.

كنسرت موسيقی سنتی با همكاری گروه برادران خوشروش و سپيده رئيس سادات در شهر نانسی برگزار شد.
سپيده رئيس سادات كه به خاطر محدوديت‌های كرونايی بيش از دو سال است كه تنها به صورت مجازی برنامه اجرا كرده، روز شنبه ۲۲ مه ۲۰۲۱ با همكاری گروه برادران خوشروش از "انجمن ديوان فرانسه" يك كنسرت حضوری با شركت بيش از ۲۵۰ نفر در تالار مجلل شهر نانسی اجرا كرد و با استقبال گرم شنوندگان روبرو شد.

تاشمشر البته برای حدود۹۰۰ نفر گنجایش داشت اما با محدودیت‌های کرونایی تنها همین عده به سالن راه یافتند.

بخش نخست را گروه برادران خوشروش با اجرای پيش‌درآمدی در مايه شوشتری آغاز كردند و سپيده پس از اجرای آواز، تصنيف "پروانه امشب پر مزن" از ساخته‌های رضا قاسمی نويسنده و موسيقيدان مطرح ساكن فرانسه را خواند.

برنامه با گردش در گوشه‌های شوشتری و تصنيف‌های قاسمی و قطعه‌های ضربی از خوشروش‌ها ادامه يافت.

گروه برادران خوشروش از سه برادر كه به ترتيب كمانچه، سه تار و نی می‌نوازند به همراه "ژِروم سالومون" نوازنده فرانسوی تنبك تشكيل شده كه آثار را نرم و بسيار همنوا و تمرين‌شده نواختند.

سپيده رئيس سادات هم گويی يك آن موسيقی را ترك نكرده كه همنوا و سازگار با نوازندگان سه تار می‌نواخت و می‌خواند به طوری كه هيچ اخلال آوايی در صداهای زير و بم شنيده نشد.

اين برنامه كه از شبكه ديجيتالی تلويزيونی "سِنيك" فرانسه پخش شد با اجرای آواز و تصنيف "صنما" كه رضا قاسمی برای ساختن آن غزلی از مولوی را با ضرب‌آهنگ‌های جنوب ايران همراه كرده، پايان پذيرفت.

از فرازهای كار رضا قاسمی، تكامل تصنيف‌سازی به شيوه علی اكبر شيدا است.

اگر صد سال پيش شيدا در تصنيف‌هايش به ذوق و سليقه شخصی بيت‌هايی از شاعران گوناگون را كنار هم می‌گذاشت، قاسمی به مناسبت و دقت اين كولاژ را انجام می‌دهد و آهنگ سازگاری برای جُنگ خود می‌سازد، گويی حافظ و مولوی ترانه‌ای را با هم ساخته‌اند.

بماند كه رضا قاسمی در كولاژها و گاه حتا دستكاری‌های خود در سروده‌های قديمی قصدی اجتماعی دارد:

"ساقيا بده جامی زآن شراب "پنهانی"، (به جای روحانی)

تا دمی بياسايم، ز اين حجاب جسمانی".

ناگفته نمی‌توان گذشت كه فيلم‌برداری و صدابرداری حرفه ای بسيار برجسته و مشهود بود.

برنامه پس از تشويق گرم و طولانی حاضران با قطعه پايانی در بيات ترك از رضا قاسمی پايان يافت.

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.