پنج زن و چهار مرد سینماگر از پنج قاره جهان بخش اصلی جشنواره کن را داوری می‌کنند

برای دومین بار در تاریخ جشنواره فیلم کن فرانسه، شمار بانوان سینماگر از مردان در هیات داوران بخش اصلی این رقابت بیشتر است. قرار است پنج زن و چهار مرد سینماگر از پنج قاره جهان بخش اصلی هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن را داوری کنند.

هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن فرانسه در ششم ژوئیه برگزار خواهد شد و امسال نیز مانند دوره پیشین، شمار بانوان سینماگر از مردان در هیات داوران بخش اصلی این رقابت بیشتر است.

Mylene Farmer

میلن فارمر، خواننده و آهنگساز پرآوازه فرانسوی یکی از اعضای هیات داوران بخش اصلی هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن است. این ستاره معروف موسیقی فرانسه در چندین فیلم سینمایی نیز نقش ایفا کرده و به گفته برگزارکنندگان جشنواره امسال، چهره وی ''از جهان تصویر و سینما جدانشدنی'' است.

Melanie Laurent

ملانی لوران، بازیگر، کارگردان و خواننده فرانسوی دومین داور زن بخش اصلی جشنواه کن ۲۰۲۱ است. مستند ''فردا'' که موضوع آن محیط زیست می‌باشد، یکی از کارهایست که ملانی لوران همراه سیریل دیون کارگردانی کرده است.

Mati Diop

متی دیوپ، کارگردان فرانسوی-سنگالی سومین عضو هیات داوران بخش اصلی هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن است. این کارگردان با نخستین فیلم خود ''آتلانتیک'' با موضوع مهاجران جوان جایزه بزرگ جشنواره کن ۲۰۱۹ را بدست آورد. متی یوپ نخستین کارگردان زن سیاه‌پوست است که این جایزه‌ای را از آن خود کرده است.

Maggie Gyllenhaal

چهارمین داور بخش اصلی جشنواه کن ۲۰۲۱ نیز مگی جیلنهال، بازیگر آمریکاییست. وی دختر استیون جیلنهال، کارگردان و خواهر جیک جیلنهال بازیگر سینمای آمریکاست. از جمله فیلم‌های مهمی که مگی جیلنهال در آن ایفای نقش کرده، می‌توان به سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی ''زن محترم'' اشاره کرد.

Jessica Hausner

جسیکا هاسنر، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس اتریشی پنجمین عضو هیات داوران بخش اصلی هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن است. فیلم ''جو کوچولو'' به کارگردانی جسیکا هاسنر برای رقابت در بخش اصلی جشنواره کن ۲۰۱۹ پذیرفته شد اما جایزه‌ای بدست نیاورد. ''ریتای دوست‌داشتنی''، نخستین فیلم جسیکا هاسنر در بخش نوعی نگاه جشنواره فیلم کن ۲۰۰۱ به نمایش گذاشته‌شد.
سونگ‌هانگ‌ هو بازیگر کره‌ای، طاهر رحیم، بازیگر فرانسوی و کلبر مندونسا فیلیو، کارگردان برزیلی سه عضو دیگر بخش اصلی جشنواره کن ۲۰۲۱ هستند. مسئولیت ریاست هیات داوران این بخش نیز برای نخستین بار به یک سینماگر سیاه‌پوست سپرده شد است.

اسپایک لی، نخستین سینماگر سیاه‌پوست که رئیس هیئت داوران جشنواره فیلم کن شده است

Spike Lee

طبق اعلام رسمی جشنواره کن، اسپایك لی، كارگردان نامدار آمریكایی به عنوان رئیس هیئت داوران بخش اصلی هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن در ماه ژوئیه معرفی شده است. وی نخستین سینماگر سیاه پوست است که چنین مسئولیتی را برعهده می‌گیرد.
این فیلمساز ۶۳ ساله یکی از برجسته‌ترین سینماگران معاصر ایالات متحده به شمار می‌رود و پیش از این نیز هفت فیلم خود را برای نخستین بار در شهر کن اکران عمومی کرده است.

نخستین فیلم بلند اسپایك لی با عنوان "می‌خواهد به دستش بیاورد" در سال ۱۹۸۶ جایزه بخش دو هفته کارگردانان جشنواره کن را بدست آورد. فیلم "بلکککلنزمن" این کارگردان نیز در سال ۲۰۱۸ جایزه بزرگ کن را از آن خود کرد.

هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن فرانسه که سال گذشته به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا لغو شد، امسال در ششم ژوئیه افتتاح خواهد شد. مراسم اختتامیه هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن فرانسه در ۱۷ ژوئیه با حضور اسپایک لی انجام خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.