66
 
جایزه ادبی بوشنر برای یک خانم نویسنده
زیبیله لویچاروف برنده مهمترین جایزه ادبی آلمان شناخته شد. این خانم نویسنده‌ی ۵۹ساله خود را "استعدادی کوچک در جهان ادبیات" می‌خواند، اما آکادمی ادبیات آلمان برای نثر و زبان او جایگاهی بلند قائل شده است.
"آکادمی زبان و ادبیات آلمان" روز سه‌شنبه (۴ ژوئن) در دارمشتات اعلام کرد که جایزه معتبر گئورگ بوشنر را امسال به زیبیله لویچاروف اهدا می‌کند.
"آکادمی" در اطلاعیه خود به مناسبت اعلام "جایزه ادبی بوشنر" می‌گوید: «زیبیله لویچاروف در رمان‌های خود با بصیرتی ژرف، تخیلی قوی و زبانی نافذ و توانا، هستی واقعی امروز ما را می‌کاود و مورد پرسش قرار می‌دهد.» اطلاعیه می‌افزاید: «این نویسنده با طرح مسائل بنیادین دین و فلسفه، سنت تناور ادبی آلمان را با مایه‌ای از طنز و شادابی بارور کرده است.»
زیبیله لویچاروف که در ۱۶ آوریل ۱۹۵۴ در اشتوتگارت به دنیا آمده و اکنون در برلین زندگی می‌کند، تا کنون جوایز ادبی بسیاری به دست آورده است، از "جایزه اینگبورگ باخمان" تا جایزه کلایست و "جایزه نمایشگاه کتاب لایپزیگ".
 
از عرفان تا پاپ
زیبیله لویچاروف در رشته‌ی دین‌شناسی تحصیل کرده است و اندکی دیر یعنی در ۳۰ سالگی وارد جهان ادبیات شد و در مدتی اندک به شهرت رسید. در دنیای درونی او دین و عرفان جایگاهی بارز دارد. خانم لویچاروف خود را تا حد زیادی به دنیای فرانتس کافکا، نویسنده آلمانی‌زبان چک، نزدیک می‌بیند.
کارهای زیبیله لویچاروف هم از نظر درونمایه داستانی و هم در سبک و قالب نگارش، بسیار متنوع است. او درام‌های خانوادگی را با رمان تاریخی پیوند می‌دهد و مضامین دینی و اسطوره‌ای را با فرهنگ "پاپ" در می‌آمیزد. آخرین کتاب او مجموعه‌ای از درس‌های دانشگاهی او درباره شعر و شاعری است که در سال ۲۰۱۱ با عنوان "از نیک و حقیقی و زیبا" انتشار یافت.

مهمترین جایزه ادبی آلمان
"جایزه ادبی گئورگ بوشنر" معتبرترین جایزه ادبی آلمان شناخته می‌شود که از سال ۱۹۵۱ تا کنون هر سال به یک هنرمند یا نویسنده برجسته تقدیم می‌شود.
این جایزه نقدی ۵۰ هزار یورو (بیش از ۷۰ هزار دلار) ارزش دارد و به افتخار گئورگ بوشنر (۱۸۱۳ – ۱۸۳۷) درام‌نویس آزادیخواه آلمانی نامیده شده است. این نویسنده‌ی مبارز به ویژه با دو نمایشنامه‌ی "وویتسک" و "مرگ دانتون" از چهره‌های درخشان ادبیات کلاسیک آلمان به شمار می‌رود.
از سال ۱۹۵۱ تا کنون "آکادمی زبان و ادبیات آلمان" در ایالت هسن هر سال این جایزه ارزشمند را به نویسنده یا ادیبی برجسته تقدیم کرده است. از میان برندگان این جایزه: گوتفرید بن در سال ۱۹۵۱، اریش کستنر در سال ۱۹۵۷، گونتر گراس در سال ۱۹۶۵، هاینریش بل در سال ۱۹۶۷، فریدریش دورنمات در سال ۱۹۸۶، الفریده یلینک در سال ۱۹۹۸ و فریدریش کریستیان دلیوس در سال ۲۰۱۱ این جایزه را دریافت کردند.
جایزه ادبی بوشنر سال گذشته (۲۰۱۲) به فلیسیتاس هوپه تعلق گرفت.
 
 
 
دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.