Jaafar Panahi
 
جعفر پناهی عضویت در بخش مستند آکادمی اسکار را پذیرفت
جعفر پناهی، کارگردان ایرانی، به دعوت برای عضویت در بخش مستند آکادمی اسکار پاسخ مثبت داد و آن را "افتخاری برای خود" نامید. آقای پناهی از سوی بخش کارگردانی نیز دعوت به عضویت شده بود که در نهایت بخش مستند را برگزید.
جعفر پناهی در نامه‌ای که خطاب به آکادمی اسکار نوشته با تشکر از اعضای این آکادمی برای دعوت از وی، به طور ویژه از مایکل مور، مستندساز آمریکایی و بخش مستند سپاسگزاری کرده است. در این نامه آمده است: «من افتخار می‌کنم که به نمایندگی از خانواده بزرگ فیلمسازان ایرانی این دعوت را بپذیرم؛ کسانی که علیرغم تمامی محدودیت‌هایی که با آن روبرو بوده‌اند بهترین‌های فرهنگ و هنر ایران را با عزمی راسخ [به جهان] معرفی کرده‌اند.»
این کارگردان ایرانی در نامه خود عضویت در آکادمی اسکار را "فرصتی برای دیدن بهترین فیلم‌های سال" خوانده و اضافه کرده است: «برای کسی در موقعیت من که از ساختن فیلم منع شده است، مشاهده آثار همکاران بین‌المللی‌ام فرصتی است که عمیقا آن را گرامی می‌دارم. اگر من به مدت ۲۰ سال از فیلمسازی منع شده‌ام، دستکم می‌توانم از راهی دیگر در لذت ساخت فیلم سهیم باشم.»
آکادمی اسکار امسال از ۲۶۷ چهره هنری برای عضویت دعوت به عمل آورده بود. دعوت به عضویت جعفر پناهی برای ساختن دو فیلم "دایره" و "این یک فیلم نیست" در دو بخش کارگردانی و مستند بوده است.
افزون بر آقای پناهی نام ۱۴ کارگردان دیگر از جمله استیو مک کوئین، کاترین هاردویک و تاد فیلیپس در میان دعوت شدگان امسال به چشم می‌خورد.
جعفر پناهی به اتهام "‬اجتماع، تبانی و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی" به ۲۰ سال محرومیت از فیلم‌سازی، ممنوعیت خروج از کشور و مصاحبه با رسانه‌های داخلی و خارجی محکوم شده است. امسال در جشنواره برلیناله فیلم "پرده" ساخته مشترک جعفر پناهی و کامبوزیا پرتوی برنده جایزه خرس نقره‌ای برای بهترین فیلمنامه شد.
دیتر کاسلیک، رئیس برلیناله، ضمن دعوت از جعفر پناهی برای شرکت در این جشنواره از مقامات ایرانی خواسته بود که امکان سفر این کارگران را به شهر برلین فراهم کنند، اما آقای پناهی در نهایت اجازه خروج از ایران را نیافت.
سال گذشته نیز "این یک فیلم نیست" ساخته جعفر پناهی با همکاری مجتبی میرتهماسب در جشنواره کن به نمایش درآمد که با استقبال خوب منتقدان روبرو شد.
فیلم "پرده" روز سوم ژوئیه امسال (۱۲ تیر) در جشنواره فیلم شهر پراگ، پایتخت جمهوری چک، به نمایش درآمد و آقای پناهی از طریق اسکایپ با حاضران سخن گفت. این جشنواره در سال ۲۰۰۱ با حضور جعفر پناهی مروری بر آثار این کارگردان ایرانی داشت.
 
 
 
دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.