71
 
انتقاد از دستور حذف آثار مخملباف از موزه سینما
در واکنش به سفر محسن مخملباف به اسرائیل، رئیس سازمان سینمایی دستور داد "ساحت موزه سینمای ایران از لوث یادگاری‌های این فیلم‌ساز" پاک شود. فریدون جیرانی، کارگردان، می‌گوید تاریخ سینما را قاطی سیاست نکنید.
فریدون جیرانی در نامه‌ای خطاب به جواد شمقدری، در واکنش به دستور جمع‌آوری اثار محسن مخملباف از موزه سینما، از او خواسته "آنی و احساساتی" تصمیم نگیرد.
در این نامه که متن آن دوشنبه (۲۴ تیر/ ۱۵ ژوئیه) توسط خبرگزاری ایسنا منتشر شد آمده است: «آقای شمقدری تاریخ سینمای ایران را قاطی سیاست نکنید. آنی و احساساتی تصمیم نگیرید. موزه سینما یعنی موزه تاریخ و تاریخ یعنی گذشته و گذشته ربطی به امروز ندارد.»
 
پاکسازی موزه از "لوث یادگارها"ی مخملباف
محسن مخملباف روز پنج‌شنبه (۲۰ تیر/ ۱۱ ژوئیه) برای نمایش تازه‌ترین ساخته‌ی خود در جشنواره فیلم اورشلیم (بیت‌المقدس) به اسرائیل سفر کرد.
فیلم "باغبان" مخملباف در باغ‌های معروف مرکز جهانی بهائیان در شهر حیفا، واقع در شمال اسرائیل و در عکا تصویربرداری شده است. این فیلم روایتی از سفر یک فیلم‌ساز و پسرش به اسرائیل برای تحقیق درباره آیین بهاییت را به تصویر می‌کشد.
شمقدری، روز یکشنبه )۲۳ تیر / ۱۴ ژوئیه) در نامه‌ای به مدیرعامل موزه سینما نوشت: «جا دارد در ماهی که جمعه آخر آن با فریادهای بلند وتظاهرات میلیونی ملت بزرگ اسلام بر علیه صهیونیست‌ها رقم می‌خورد، ساحت موزه سینمای ایران از لوث یادگاری‌های این فیلمساز تا زمانی که در این وادی ضلالت می‌لغزد پاک و منزه شود.»
 
«نگاه سطحی سیاسی»
جیرانی در انتقاد از این دستور شمقدری می‌نویسد: «ما یک گذشته سینمایی داریم که این گذشته در سال‌های پس از انقلاب، گذشته‌ی ارزشمند و خوبی است. این گذشته را که با عمل امروز یک فرد پاک نمی‌کنند. آن گذشته که فقط متعلق به آن فرد نیست‌، تاریخ سینمای ایران است و متعلق به همه. متاسفانه این نگاه سطحی سیاسی به دوران مدیریت شما لطمه فراوانی زده است.»
مخملباف فعالیت سینمایی خود را پس از انقلاب در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی آغاز کرد و در سال‌های نخست از فیلم‌سازان مورد حمایت حکومت جمهوری اسلامی محسوب می‌شد.
رئیس سازمان سینمایی در نامه به مدیر موزه سینما مخملباف را فیلم‌سازی می‌خواند که "با حمایت و پول نهادهای انقلابی و سازمان‌های دولت ایران ده فیلم اول خود را ساخته است تا مشق سینمایی کند."
جواد شمقدری مخملباف را از "معدود افراد خود باخته و بی‌ریشه" معرفی می‌کند که به زعم او "در مقابل عظمت ملت بزرگ ایران به دنبال کسب افتخارات رذیلانه هستند و حاضرند همه هویت و داشته‌های تاریخی و اسلامی خود را به تاراج بگذارند."
 
پیش‌بینی مخملباف در باره اتهام جاسوسی
از زمان مهاجرت مخملباف به خارج از کشور نمایش و انتشار تمام آثار سینمایی و کتاب‌های او در ایران ممنوع اعلام شده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه او در یک نشست خبری در اورشلیم (بیت‌المقدس) گفته است: «بعد از بازدیدم از اسرائیل احتمالا من با کمپینی از اتهام ‌به اینکه جاسوس موساد و سیا هستم روبرو خواهم شد.»
فریدون جیرانی در نامه به شمقدری نوشت: «فردی تا زمانی در ایران بوده برای سینمای ایران ‌فیلمنامه نوشته‌، مجوز می‌گرفته‌، فیلم ساخته‌، فیلم‌هایش در جشنواره‌ها به نمایش در می‌آمدند و جایزه می‌گرفتند بنابراین تا تاریخی که آن فرد در ایران بود،‌ فیلم‌هایش‌، جوایزش‌، نوشته‌ها و مصاحبه‌هایش جزو تاریخ سینمای ایران محسوب می‌شود.»
جیرانی می‌افزاید. «از زمانیکه این فرد مهاجرت کرده و در مهاجرت فیلم ساخته‌، همه آن فیلم‌ها بعدا خارج از تاریخ سینمای ایران در بخش سینمای مهاجرین بررسی خواهند شد.»
 
روایتی از یک سوءقصد ناکام
جواد شمقدری پیش از سال ۱۳۸۸ که به معاونت سینمایی وزارت ارشاد و ریاست سازمان سینمایی کشور منصوب شود، چهار سال معاون هنری محمود احمدی‌نژاد بود.
او در آغاز فعالیتش در این سمت مدعی شد که قطار سینما ایران در سه دهه گذشته از مسیر درست منحرف شده و نیازمند "ریل‌گذاری جدید" است.
یکی از فعالیت‌های مناقشه‌برانگیز دوران شمقدری اعلام انحلال "خانه سینما" است که در برگیرنده ۲۹ تشکل صنفی سینماگران و فعال‌ترین نهاد غیردولتی در این حوزه به شمار می‌رود.
در بخش دیگری از نامه جیرانی خطاب به رئیس سازمان سینمایی تاکید شده: «نامه‌های که در این چهار سال نوشتید،‌ سال‌های بعد وارد تاریخ سینما خواهد شد. نسل بعدی با خواندن این نامه‌ها، قضاوت درستی نخواهند داشت. یک مدیر فرهنگی در لحظه و تحت تاثیر جو سیاسی تصمیم نمی‌گیرد. فکرمی‌کند‌، جوانب تصمیم‌اش را می‌سنجد‌، بعد آن تصمیم را عملی می‌کند.»
محسن مخملباف از مشهورترین سینماگران ایران در خارج از کشور است و تاکنون از جشنواره‌های معتبر بین‌المللی بیش از سی جایزه دریافت کرده. او پیش از اقامت در اروپا سال‌ها ساکن افغانستان و تاجیکستان بود.
مخملباف می‌گوید، جمهوری اسلامی ایران "قاتلانی" برای پیگرد او به خارج از کشور فرستاده و در زمان اقامتش در افغانستان نیز از حمله‌ای که با پرتاب نارنجک انجام شد، جان سالم به در برده است.
 
 
 
 
دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.