76
 
خانه سینما با حضور سینماگران بازگشایی شد
خانه سینما پس ازتقریبا دوسال تعطیلی همزمان با روز ملی سینما و با حضور گروهی از اعضای این نهاد صنفی امروز ۲۱ شهریور ماه بازگشایی شد.
حجت الله ایوبی، رئیس جدید سازمان سینمایی کشور ضمن اعلام ازسرگیری فعالیت خانه سینما گفت: "خانه سینما منحل نشده بود بلکه در دولت قبل، وزارت ارشاد آن را تعطیل کرده بود."
به گفته آقای ایوبی وقتی نهادی ثبت می شود، دیگر یک شخصیت حقوقی است که وزرات ارشاد به هیچ وجه نمی تواند آن را منحل کند.
رئیس جدید سازمان سینمایی کشور گفت از امروز به حکم علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فعالیت های این نهاد صنفی، قانونی و رسمی خواهد بود.
خانه سینما، بزرگترین نهاد صنفی سینماگران ایرانی است که با روی کار آمدن دولت دهم و آغاز کار جواد شمقدری در معاونت سینمایی وزارت ارشاد و علیرضا سجادپور، مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی این معاونت، درگیری میان این دو نهاد بالا گرفت.
حدود دو سال پیش وزارت ارشاد با این استدلال که اساسنامه خانه سینما تغییر کرده و بر اساس آن این نهاد به "جایگاه حقوقی وزارت ارشاد در مناسباتش تن نمی دهد"، از خانه سینما شکایت کرد.
نهایتا پس از ماه ها درگیری میان خانه سینما و وزارت ارشاد، محمد حسینی، وزیر ارشاد در دی ماه ۱۳۹۰ دستور به انحلال خانه سینما داد و در نامه خود نوشت که فعالیت های این نهاد "فاقد وجاهت قانونی" بوده است.
اواخر تیرماه پس از کشمکش های بسیار میان سازمان سینمایی و اعضای خانه سینما، با دستور جواد شمقدری، "خانه اصناف سینمای ایران" با حمایت مدیران سینمایی دولت دهم و بدون حضور اعضای خانه سینما تشکیل شد.
اما اعضای خانه سینما اعلام کردند که موجودیت "خانه سینما ۲" را قبول ندارند و تشکیل این شورای صنفی را "غیرقانونی" عنوان کردند.
خانه سینمای ۲ که با حمایت های مدیران سینمایی دولت احمدی نژاد ایجاد شده بود درصدد جایگزینی با نهاد صنفی از پیش موجود خانه سینما و حتی تصاحب ساختمان های آن بر آمد، اقدامی که به تجمع تعداد زیادی از اهالی سینما در روز ۲۵ تیرماه ۱۳۹۲در مقابل خانه سینما منجر شد.
این تجمع که به دنبال پلمپ ساختمان توسط وزارت ارشاد به منظور تحویل آن به اعضای خانه سینمای ۲ انجام شده بود، در رسانه ها انعکاس گسترده ای یافت و به پادرمیانی نیروی انتظامی انجامید و تنها با تضمین رئیس پلیس تهران مبنی بر عدم تحویل ساختمان به گروه جدید بود که اعضای خانه سینما محل را ترک کردند.
هر چند محمود احمدی نژاد، در روزهای پایانی دوران ریاست جمهوری خود سعی داشت به نحوی خودش این مشکل را حل کند و در نامه ای به رئیس وقت سازمان سینمایی ایران تاکید کرد که وجود یک نهاد صنفی مانند خانه سینما برای تقویت سینمای ایران و رسیدگی به مشکلات و موانع ضروری است و خواستار بازگشایی آن شد. اما گره خانه سینما در دولت آقای احمدی نژاد باز نشد.
 
 
 
 
بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.