77
 
اریش لوست، نویسنده‌ نام‌آشنای آلمان درگذشت
اریش لوست، نویسنده ‌نام‌آشنای ‌آلمان در سن ۸۷ سالگی درگذشت. او که به دلیل نوشتن مطالب انتقادی مورد عناد آلمان شرقی سابق قرار داشت آثار زیادی در زمینه جدایی و اتحاد مجدد دو آلمان را در کارنامه خود دارد.
پلیس آلمان شامگاه پنج‌شنبه (۱۲ سپتامبر/ ۲۱ شهریور) خبر درگذشت اریش لوست، نویسنده ‌به‌نام این کشور را تأیید کرد. پلیس می‌گوید، این نویسنده ۸۷ ساله عصر پنج‌شنبه از پنجره دومین طبقه بیمارستان وابسته به دانشگاه لایپزیک به بیرون پرت شده است. به گفته پلیس لایپزیک، تحقیقات حاکی از آن است که این حادثه ناشی از خودکشی بوده است.
روزنامه آلمانی "زوددویچه‌" در گزارشی در این باره، از اریش لوست به عنوان یکی از مهم‌ترین نویسنده‌های شرق آلمان نام برده است. او در رمان‌ها و داستان‌های خود بارها در باره جدایی و وحدت مجدد آلمان قلم زد و به همین دلیل نیز از او به عنوان وقایع‌نگار آلمانی تاریخ آلمان یاد می‌شود.
هنگامی که در سال گذشته (۲۰۱۲) در هوهن‌‌شون‌هاوزن (Hohenschönhausen) برلین به لوست جایزه انجمن حمایت از بناهای یادبود قربانیان اشتازی آلمان اعطا گشت، بر این تأکید شد که او این جایزه را به پاس مواضع انتقادی‌اش نسبت به حزب متحد سوسیالیست آلمان (SED) دریافت می‌کند.
لوست در آثاری مانند "گسستی گرداگرد زمین" و "کلیسای نیکلای" تلاش کرد تصویری حقیقی از جمهوری دمکراتیک آلمان (آلمان شرقی) را به مردم هر دو آلمان نشان دهد؛ تصویری از دیکتاتوری با مواضعی ضد بشری‌.
مروری بر زندگی لوست
اریش لوست، زاده میت‌ودیا (Mittwedia) در ایالت ساکسن آلمان در سال ۱۹۴۶ میلادی پس از اتمام دوره کارآموزی روزنامه‌نگاری در روزنامه "فولکس‌تسایتونگ لایپزیک" مشغول به کار شد. اما رونمایی رمان جدید او باعث شد که لوست کارش در این روزنامه را از دست داده و به جمع نویسندگان آزاد بپیوندد.
او تنها بین سال‌های ۱۹۶۵ و ۱۹۷۵ میلادی ۱۱ رمان و ۳۰ داستان نوشت که بعضی از آنها به دلیل ممنوعیت اعمال‌شده در آلمان شرقی با نام مستعار به چاپ رسید.
اشتازی (سازمان امنیت آلمان شرقی سابق) مدت‌ها لوست را زیر نظر داشت. پس از اینکه یکی از رمان‌های این نویسنده در سال ۱۹۷۸ ممنوع اعلام شد، اریش لوست به نشانه اعتراض از انجمن نویسندگان جمهوری دمکراتیک آلمان بیرون رفت.
با افزایش فشارهای حکومتی، لوست در سال ۱۹۸۱ به آلمان غربی مهاجرت کرد. پس از فروپاشی دیوار برلین او به‌سرعت به لایپزیک بازگشت و باز هم به صورت فعال وارد بحث‌های جاری آن زمان شد.
اریش لوست که مدت‌ها بود مغلوب بیماری شده بود، در هشتاد و پنجمین زادروز خود در فوریه ۲۰۱۱ اعلام کرد، دیگر توان نوشتن رمانی جدید را ندارد.
 
 
 
دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.