آغاز اعتصاب غذای نامحدود صدها زندانی فلسطینی در اسرائیل
بیش از هزار زندانی فلسطینی در زندان‌های اسرائیل در اعتراض به شرایط حبس دست به اعتصاب غذا زده‌اند. آنها درخواست یک سیاستمدار مشهور فلسطینی را اجابت کرده‌اند که خود با حکم حبس ابد در زندان است.
حدود ۱۵۰۰ فلسطینی زندانی در اسرائیل اعتصاب غذای نامحدود اعلام کردند. به گفته‌ی "جمعیت اسرای فلسطینی"، اعتصاب‌کنندگان خواهان بهبود شرایط حبس هستند. امروز دوشنبه (۱۷ آوریل/ ۲۸ فروردین) روز آغاز اعتصاب اعلام شده است. فلسطینی‌ها هفدهم آوریل را به عنوان "روز اسرای فلسطینی" گرامی می‌دارند.
خانم حنان عشراوی، سیاستمدار فلسطینی، به ویژه از بازداشت اداری در اسرائیل انتقاد کرده است. در بازداشت اداری می‌توان افراد را "به دلایل امنیتی" بدون حکم دادگاه تا ۶ ماه از آزادی محروم کرد. بازداشت اداری ۶ ماهه را می‌توان به دفعات تمدید کرد.
به گفته‌ی سخنگوی اداره‌ی زندان‌های اسرائیل، ۷۰۰ زندانی پیشتر خبر داده بودند که اعتصاب غذا خواهند کرد. بر این اساس، مأموران زندان در حال تهیه‌ی آمار از شمار دقیق اعتصاب‌کنندگان هستند؛ برخی زندانیان هم اعلام کرده بودند که به صورت نمادین به موج اعتصاب خواهند پیوست اما در ادامه غذا خواهند خورد.
چنین کارزاری در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است. به گفته‌ی منابع فلسطینی، زندانیان به خواست مروان برقوتی دست به اعتصاب زده‌اند. این سیاستمدار مشهور فلسطینی به حبس ابد محکوم شده و در زندان به سر می‌برد. او از رهبران انتفاضه‌ی دوم (۲۰۰۵ - ۲۰۰۰) و از محبوبترین سیاستمداران جنبش فتح است که بر اساس نظرسنجی‌ها حتی می‌تواند به رهبری تشکیلات خودگردان فلسطین برسد.
بنا بر آمار مؤسسه "الضمیر" که در زمینه حقوق زندانیان فعالیت می‌کند، در حال حاضر ۶ هزار و ۳۰۰ فلسطینی در زندان‌های اسرائیل هستند. به نوشته‌ی روزنامه "هاآرتص" اسرائیل، شمار زندانیان فلسطینی در طول ۱۸ ماه اخیر به صورت محسوسی افزایش یافته است. از پاییز ۲۰۱۵ موج تازه‌ای از خشونت آغاز شده که در جریان آن فلسطینی‌ها در چندین نوبت با کارد یا خودرو به شهروندان اسرائیلی حمله کرده‌اند.
اسرائیل در جریان جنگ ۶ روزه‌ی ۱۹۶۷ کرانه باختری رود اردن و شرق اورشلیم (بیت‌المقدس) را تصرف کرد. شرق بیت‌المقدس در ادامه جزیی از خاک اسرائیل خوانده شد؛ در ساحل غربی رود اردن هم شهرک‌های یهودی‌نشین ساخته می‌شوند. در کرانه غربی رود اردن حدود ۹/ ۲ میلیون فلسطینی زندگی می‌کنند.
 
 
 
 
 
 
 
 
دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.