استفاده داعش از گلوله‌های شیمیایی با هدف توقف عملیات نیروهای عراقی
منابع ارتش عراق از دو مورد استفاده گروه داعش از سلاح‌های شیمیایی علیه نیروهای عراقی، در جریان عملیات بازپس‌گیری موصل، خبر داده‌اند که به مصدوم شدن تعداد محدودی از نیروهای عراقی منجر شده است.
خبرگزاری آسوشیتدپرس شامگاه یکشنبه به نقل از ژنرال یحیی رسول، سخنگوی فرماندهی مشترک عملیات عراق نوشت که در حمله‌ای که در این روز در غرب شهر موصل صورت گرفته، گروه حکومت اسلامی از گاز ناشناخته‌ای استفاده کرده، که به مصدوم شدن شش سرباز و بستری شدن آنها منجر شده است.
این مقام ارتش عراق گفته است که تحقیقات برای شناسایی گاز شیمیایی استفاده شده در این حمله، در جریان است.
به نوشته آسوشیتدپرس، پس از این حمله تعدادی ماسک و تجهیزات مرتبط برای مقابله با تحرکات احتمالی بعدی بین نیروهای عراقی توزیع شده است.
در همین روز خبرگزاری فرانسه به نقل از اطلاعیه فرماندهی مشترک عملیات عراق، نوشت که گروه داعش روز شنبه هم در تلاش برای توقف پیشروی نیروهای عراقی «از فشنگ‌های حاوی ماده شیمیایی توکسیک استفاده کرده اما صدمات محدودی وارد شده است».
بر اساس این گزارش حمله روز شنبه، به کشته شدن کسی منجر نشده اما تعداد محدودی از نیروهای امنیتی را مصدوم کرده است.
در عین حال مشخص نیست که این حمله در داخل شهر موصل صورت گرفته، یا در نواحی بیرونی آن.
خبرگزاری فرانسه در گزارش خود در این زمینه یادآور شده که گروه داعش هرازگاهی حملاتی را با توسل به سلاح‌های شیمیایی انجام می‌دهد، اما دامنه چنین حملاتی و تأثیر آن بر عملیات نظامی نیروهای عراقی محدود بوده است.
نیروهای دولتی عراق در ماه‌های گذشته موفق شدند کنترل بخش شرقی موصل را از دست نیروهای داعش خارج کنند و از آن زمان گروه‌هایی از شبه‌نظامیان هوادار دولت، سرگرم مقابله با نیروهای داعش در مناطق غربی موصل هستند.
گروه حکومت اسلامی از سال ۲۰۱۴ کنترل بخش‌هایی از مناطق شمالی و غربی عراق را در دست گرفت، گرچه نیروهای عراقی با پشتیبانی حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا، موفق به بازپس‌گیری بخش وسیعی از این مناطق شده‌اند.
علاوه بر بخش‌های غربی موصل، داعش بر قسمت‌هایی از استان کرکوک و نیز مناطقی در غرب عراق تسلط دارد.
 
 
 
 
 
 
 
رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.