همه‌پرسی ترکیه: دونالد ترامپ به اردوغان تبریک گفت، اتحادیۀ اروپا خواستار تحقیق شد
در حالی که اتحادیۀ اروپا بر احتمال وجود تخلف در همه‌پرسی ترکیه تأکید دارد و خواهان "تحقیقات شفاف" شده است، دونالد ترامپ پیروزی اردوغان را در این همه‌پرسی تبریک گفت. در داخل کشور نیز اپوزیسیون خواستار ابطال همه‌پرسی شده است. اما اردوغان همۀ انتقادها را ناوارد دانست و به اروپاییان نیز هشدار داد که از حد خود تجاوز نکنند.
وز سه‌شنبه ١٨ آوریل/٢٩ فروردین سخنگوی کمیسیون اروپا از همۀ فعالان صحنۀ سیاسی ترکیه خواست که آرامش خود را حفظ کنند و در عین حال مقامات ترک را مخاطب قرار داد و از آنان خواست که تحقیقات مستقل و شفافی را در مورد احتمال تخلفات در همه‌پرسی آغاز کنند.
 یکی از ناظران اروپایی که اهل اتریش است گفت که "احتمالاً ٢٫۵ برگۀ رأی، دست‌کاری شده است". به گفتۀ وی تعدای از آراء داخل پاکت‌هایی بوده که مهر رسمی نداشته‌اند.
 یک روز قبل، حزب "جمهوری‌خواه خلق" ترکیه (CHP) که گرایش سوسیال دموکرات دارد و اپوزیسیون اصلی محسوب می‌شود اعلام کرد که قصد دارد روز سه‌شنبه ١٨ آوریل، رسماً تقاضای ابطال همه‌پرسی را به شورای عالی انتخابات ارائه کند.
 اما نخست‌وزیر ترکیه همۀ انتقادهای را بیهوده دانست و گفت: "همه، و قبل از دیگران حزب اصلی اپوزیسیون، باید صدا و تصمیم ملت را بپذیرند". بر اساس نتایج همه‌پرسی، ۵١٫۴ درصد آراء با تغییر قانون اساسی و گسترش اختیارات رئیس جمهوری موافق بوده‌اند. تغییراتی که اینک قرار است در قانون اساسی ترکیه شکل گیرد، به نوشتۀ خبرگزاری فرانسه مهم‌ترین دگرگونی نظام حکومت از زمان بنیان‌گذاری جمهوری توسط آتاتورک (١٩٢٣) محسوب می‌شود.
تبریک آمریکا و عربستان
 اردوغان خود روز گذشته به سوءظن‌های اروپاییان واکنش نشان داد و با اشاره به گزارشی که "سازمان امنیت و همکاری اروپا" در ارتباط با همه‌پرسی ترکیه در دست تهیه دارد گفت:  "ما این گزارش راقبول ندارم و به آن هیچ توجهی نمی‌کنیم". اردوغان حتی به مقامات اروپایی هشدار داد که "از حد خود تجاوز نکنند".
 اما در مقابل بدگمانی اروپاییان، دونالد ترامپ پیروزی اردوغان را تبریک گفت. او در گفتگویی تلفنی با رئیس جمهوری ترکیه، در عین تبریک به خاطر همه‌پرسی، از اردوغان به خاطر حمایت از حملۀ موشکی اخیر آمریکا به خاک سوریه تشکر کرد. البته یک روز قبل از ترامپ، وزارت خارجۀ آمریکا بدون این که در مورد نتیجۀ رفراندوم اظهار نظری بکند، از دولت ترکیه خواسته بود که آزادی بیان و عقیده و رأی همۀ شهروندان را محترم بشمارد.
 دولت عربستان سعودی هم روز گذشته "موفقیت همه‌پرسی" را تبریک گفت. به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی، دولت عربستان "موفقیت همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی را به پرزیدنت اردوغان و به ملت ترکیه تبریک گفت".
 
اردوغان روش "همه‌پرسی" را می‌پسندد 
 اردوغان که بلافاصله بعد از پیروزی در رفراندوم، موضوع برقراری مجازات اعدام را پیش کشید، گفت که در این مورد نیز می‌توان با تکیه به همه‌پرسی، نظر ملت را پرسید. اردوغان حتی در بارۀ روابط با اتحادیۀ اروپا و ادامۀ مذاکرات پیرامون الحاق به این اتحادیه هم پیشنهاد کرد که یک همه‌پرسی برگزار گردد.
 
 
 
 
رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.