درخواست کم‌سابقه کشورهای آمریکای لاتین برای برگزاری انتخابات در ونزوئلا
۱۱ کشور آمریکای لاتین در اقدامی کم نظیر از نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا خواسته‌اند برای فرونشاندن بحران سیاسی در این کشور انتخابات برگزار کند.
در بیانیه‌ای که کشورهایی نظیر برزیل، آرژانتین و مکزیک منتشر کرده‌اند از دولت ونزوئلا و مخالفان خواسته شده که "حق برپایی تظاهرات مسالمت‌آمیز" که قرار است فردا چهارشنبه ۱۹ آوریل (۳۰ فروردین) برگزار شود محترم شمرده شود.
این بیانیه همچنین کشته شدن شهروندان ونزوئلایی را که تا به امروز در اعتراض‌های خیابانی جان خود را از دست داده‌اند را محکوم کرده است.
ونزوئلا در پاسخ، این یازده کشور را به نقض قوانین بین‌الملل از طریق "هدایت از خارج" متهم کرده است.
در پی تلاش دولت ونزوئلا برای "انحصار قدرت" در این کشور، مخالفان از حدود بیست روز پیش با برپایی اعتراضات گسترده‌ خیابانی، خواهان کناره گیری رئیس جمهور کشورشان از قدرت شده‌اند.
وفاداری ارتش به رئیس جمهور
در آستانه تظاهرات بزرگ معترضان که قرار است فردا (چهارشنبه) برگزار شود، وزارت دفاع ونزوئلا "وفاداری" ارتش به نیکولاس مادورو را اعلام کرده است.
وزیر دفاع این کشور این وفاداری را "بی قید و شرط" اعلام کرده است.
انتظار می‌رود به غیر از ارتش شبه نظامیان طرفدار آقای مادورو هم فردا در خیابان‌ها حضور یابند.
کاراکاس
با گذشته حدود بیست روز از تشدید درگیری‌های خیابانی بین پلیس و مخالفان، معترضان فردا را "مادر اعتراضات" نامیده‌اند.
حدود ۲۰ روز پیش دادگاه عالی ونزوئلا لایحه پیشنهادی نیکلاس مادورو در زمینه امتیازات نفتی را که در پارلمان رد شده بود، تصویب و اعلام کرد که پارلمان صلاحیت ایفای نقش قانونگذاری را از دست داده است.
این اقدام به اعتراضات گسترده خیابانی و ناآرامی‌ها در این کشور دامن زد.
البته بعدا دیوان عالی ونزوئلا از تصمیم قبلی خود برای انحلال پارلمان عقب نشست و آقای مادورو در پیامی تلویزیونی از دیوان عالی خواست که در رای خود تجدید نظر کند.
گروه‌های مدافع حقوق بشر نیروهای دولتی را به اعمال خشونت و سرکوب معترضان متهم کرده‌اند.
کاهش درآمد نفتی ونزوئلا به کمبود مواد غذایی در این کشور دامن زده است
نیکلاس مادورو، ۵۴ ساله که زمانی راننده اتوبوس بود و در دولت هوگو چاوز به وزارت خارجه و معاونت ریاست جمهوری رسید، در انتخابات سال ٢٠١٣ که پس از مرگ آقای چاوز برگزار شد با اکثریت اندکی به ریاست جمهوری انتخاب شد.
از زمان به قدرت رسیدن او، مشکلات اقتصادی که در طول چهارده سال زمامداری هوگو چاوز به تدریج بروز کرده بود، با کاهش بهای نفت شدت گرفت و به تورم لجام گسیخته و کمبود کالاهای اساسی، از جمله غذا و دارو منجر شد.
ارتش این کشور با در اختیار داشتن ۱۶۵۰۰۰ پرسنل و ۲۵ هزار نیروی ذخیره مدیریت تولید و توزیع غذا در ونزوئلا را عهده دار است.
 
 
 
 
 
 
بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.