آلمان افزایش کمک نظامی به عراق را رد کرد
وزیر خارجه‌ی آلمان در بغداد گفت که دولت عراق برای مبارزه با تروریست‌های "داعش" باید ابتدا اصلاحات اقتصادی انجام دهد و با سرمایه‌ی نیم میلیارد یورویی‌ای که آلمان در اختیار این کشور قرار داده، به اقدامات اساسی دست بزند.
زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه‌ی آلمان در سفر خود به بغداد که روز چهارشنبه (۱۹ آوریل) صورت گرفت، درخواست مقامات این کشور را مبنی بر افزایش کمک‌های نظامی به عراق رد کرد و گفت که پیروزی بر "دولت اسلامی" تنها از طریق نظامی ممکن نیست.
ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه‌ی عراق، در نشست رسانه‌ای مشترک از گابریل خواست که کمک‌های بیشتری در اختیار عراق قرار دهد. او یادآور شد که "نیروی مخرب داعش تنها به سوریه و عراق محدود نمی‌شود".

استفاده از اعتبار
گابریل تاکید کرد که ابتدا باید ظرفیت‌های اقتصادی این کشور نفت‌خیز مورد استفاده قرار گیرد. وزیر امور خارجه‌ی آلمان، سپس به اعتبار نیم میلیارد یورویی آلمان که از ۲ سال پیش در اختیار بغداد گذاشته شده، اشاره کرد و گفت که "حتی یک یورو از این اعتبار در این مدت" در بازسازی کشور سرمایه‌گذاری نشده است.

کمک آلمان به روان‌درمانی قربانیان داعش در عراق
او هم‌چنین از دولت عراق خواست، برنامه‌های پیاده‌ کردن اصلاحات اقتصادی را "هر چه‌زودتر" آغاز کنند تا زمینه‌ی سرمایه‌گذاری‌های خارجی در این کشور فراهم آید. وزیر امور خارجه‌ی آلمان تاکید کرد: «در این‌جا کسانی وجود دارند که حضور دائمی نیروهای امنیتی خارجی در کشورشان را تا حدودی به عنوان اشغال آن ارزیابی می کنند.»

ادامه‌ی آموزش به کردها
گابریل هم‌چنین قول داد که ارتش آلمان به آموزش نظامی پیشمرگه‌های کرد در شمال عراق برای مبارزه با گروه تروریستی داعش ادامه دهد. در این راستا در حال حاضر نزدیک به ۱۴۰ تن از کادر متخصص آموزش نظامی این کشور در منطقه‌ی کردنشین اربیل عراق مستقر هستند.

انتقاد وزیر دفاع آلمان از مداخله ترکیه در عملیات موصل
وزیر امور خارجه‌ی آلمان هم‌چنین به اهمیت کمک‌های آمریکا در بازسازی عراق اشاره کرد و گفت: «جنگ عراق که در سال ۲۰۰۳ از سوی آمریکایی‌ها آغاز شد، مغایر با قوانین بین‌المللی بود.» او یادآور شد که "عامل اصلی بسیاری از مشکلات کنونی، همین جنگ بوده است".
در حال حاضر آمریکا، پس از آلمان، یکی از مهم‌ترین کشورهایی است که میلیاردها دلار برای اجرای اصلاحات اقتصادی در اختیار عراق گذاشته است.

default

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.