لاوروف آمریکا را به رعایت تمامیت ارضی سوریه فراخواند
ارتش آمریکا اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور یک هواپیمای جنگی ارتش سوریه را در رقه سرنگون کرده است. وزیر خارجه روسیه ایالات متحده را فرخواند که به تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارد و آن را رعایت کند.
وزارت دفاع آمریکا شامگاه یکشنبه (۱۸ ژوئن/ ۲۸ خرداد) اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور یک فروند جت سوخوی ۲۲، متعلق به ارتش سوریه را سرنگون کرده است. این رویداد در "طبقه" واقع در استان رقه اتفاق افتاده است.
به گفته پنتاگون هواپیمای جنگنده‌ی مزبور عصر یکشنبه اهدافی را در نزدیکی مواضع نیروهای سوریه دمکراتیک (SDF) را بمباران کرد. در پی این حمله نیز ارتش آمریکا واکنش نشان داده و یک جنگنده‌ی اف ۱۸ (سوپر هورنت) در یک اقدام "دفاع دسته جمعی" آن را بلافاصله هدف قرار داد و سرنگون کرد.
نیروهای سوریه دمکراتیک که از واحد‌های کرد و عرب تشکیل شده و از سوی آمریکا پشتیبانی می‌شوند، در سوریه با ستیزه‌جویان "دولت اسلامی" (داعش) می‌جنگند.

"پاسخگویی بی‌درنگ"
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به این رویداد از آمریکا خواست که به تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارد و آن را رعایت کند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، لاوروف روز دوشنبه (۱۹ ژوئن/ ۲۹ خرداد) در مسکو از ایالات متحده خواست که از عملیات یکجانبه در سوریه خودداری کند.
وزیر خارجه روسیه در اظهارات خود همچنین به ادامه تلاش‌های دیپلماتیک در راستای حل بحران سوریه اشاره و تصریح کرد که در روز دهم ژوئیه (۱۹ تیرماه) دور تازه‌ای از مذاکرات صلح سوریه در آستانه، پایتخت قزاقستان برگزار خواهد شد.
پنتاگون در بیانیه‌ای خود در ارتباط با سرنگونی جت سوخوی سوری تصریح کرد که ایالات متحده و نیروهای همپیمانش در سوریه در تلاش جنگ با رژیم سوریه، نیروهای روسیه و دیگر نیروهای هوادار بشار اسد نیستند، اما در صورتی که "نیروهای ائتلاف و همپیمانان آنان" مورد تهدید قرار گیرند، در واکنش و پاسخ‌گویی درنگ نخواهد کرد.

Boeing Kampfjet (Getty Images/AFP/A. Dennis)


"حمله شرم‌آور"
تلویزیون دولتی سوریه نیز به نقل از ارتش این کشور خبر سرنگونی یک فروند هواپیمای سوخو را تأیید کرد و در عین حال متذکر شد که خبری از سرنوشت خلبان این جت در دست نیست. ارتش سوریه نیز با انتشار بیانیه‌ای از "حمله‌ای شرم‌آور" از سوی آمریکا سخن گفت و آن را به‌شدت محکوم کرد.
خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز گزارش داد که جت جنگنده‌ی مزبور سرگرم عملیات علیه مواضع "دولت اسلامی" بود که سرنگون شد.
این در حالی است که به گفته پنتاگون حدود دو ساعت پیش از سرنگونی سوخوی ارتش سوریه، شبه‌نظامیان هوادار بشار اسد نیروهای سوریه دمکراتیک را مورد حمله قرار داده و ضمن زخمی کردن شماری، آنان را به عقب‌نشینی از مواضع خود وادشته بودند.
طبق اعلام وزارت دفاع ایالات متحده، این نخستین بار است که ارتش این کشور یک هواپیمای جنگنده‌ی ارتش سوریه را سرنگون می‌کند.
آمریکا ده روز پیش یک پهپاد مسلح را که گفته می‌‌شود به حکومت سوریه تعلق داشته و به نیروهای ائتلاف آمریکا حمله کرده بود، هدف قرار داده و سرنگون کرده بود.

Syrien Rakka (Getty Images/D.Souleiman)

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.