عربستان:‌ ۳ عضو سپاه پاسداران را دستگیر کردیم
وزارت اطلاعات عربستان سعودی روز دوشنبه ۲۹ خرداد اعلام کرد که سه عضو سپاه پاسداران را که روز جمعه سوار بر یک قایق حامل سلاح به سکوهای نفتی مرجان این کشور خلیج فارس نزدیک شده بودند،‌ دستگیر کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت اطلاعات عربستان اشاره کرد که دو قایق دیگر فرار کرده اند.

بر اساس این گزارش،‌ مقام های عربستان سعودی در حال بازجویی از سه عضو سپاه پاسداران هستند.

عربستان سعودی پیشتر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود یک قایق حامل سلاح را نزدیک مناطق نفت‌خیز این کشور در خلیج فارس توقیف کرده است.

براساس بیانیه ارتش عربستان سعودی، روز جمعه حدود ساعت ۲۰:۳۰ به وقت محلی، نیروی دریایی این کشور متوجه سه قایق کوچک شد که به سرعت به سکوهای میدان نفتی مرجان نزدیک می‌شدند.

بنابر این بیانیه، این قایق‌ها با شلیک هشدار نیروی دریایی عربستان مواجه شدند.

ارتش عربستان سعودی گفته بود یکی از قایق‌ها را توقیف کرده است و دو قایق دیگر متواری شده‌اند. ارتش عربستان سعودی بدون اشاره به نام کشور خاصی گفته بود که در قایق توقیف شده، سلاح وجود داشته است.

این بیانیه در حالی منتشر شده بود که ایران روز جمعه از کشته شدن یک ماهیگیر خود به دست نیروهای عربستان سعودی خبر داده بود.

مجید آقابابایی، مدیرکل امور مرزی وزارت کشور، نیز روز شنبه اعلام کرده بود دو قایق ماهیگیری ایرانی بر اثر امواج دریا از مسیر خود خارج شده‌ و هدف گلوله مرزبانان عربستان سعودی قرار گرفته‌اند.

به گفته وی، در این حادثه یک صیاد بر اثر اصابت تیر به کمرش کشته شده است.

آقای آقابابایی اقدام مرزبانان عربستان سعودی را خلاف اصول انسانی خوانده و افزوده بود: حتی با فرض ورود قایق‌های ایرانی به مرزهای عربستان بر اثر امواج دریا، آنها مجاز به شلیک به سوی قایق‌های ایرانی نبودند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، هم روز ۲۷ خرداد گفت که موضوع «کشته شدن یک صیاد بوشهری در تیراندازی گارد مرزی عربستان سعودی» از سوی دستگاه‌های مسئول در حال بررسی است.

آقای قاسمی گفته بود که پس از مشخص شدن نتایج این بررسی‌ها، وزارت امور خارجه ایران این موضوع را «با جدیت» پیگیری خواهد کرد.

برخی منابع خبری در ایران خبر داده بودند که شامگاه جمعه دو قایق ماهیگیری ایرانی با شلیک نیروهای گارد مرزی عربستان سعودی مواجه شده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، یک صیاد بوشهری کشته شد و پسرش که دیگر سرنشین یکی از قایق‌ها بود، زنده ماند و توانست قایق و جسد پدرش را به اسکله صیادی «جفره» در بوشهر برساند.

به نوشته این منابع خبری، از سرنوشت قایق دیگر اطلاعی در دست نیست و ممکن است سرنشینان آن توسط نیروهای مرزی عربستان سعودی دستگیر شده باشند.

هر چند که ورود ماهیگیران ایرانی به آب‌های کشورهای حاشیه خلیج فارس و دستگیر شدن آنان در سال‌های گذشته سابقه داشته، اما شلیک به ماهیگیران و کشته شدن آنان در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است.

از سوی دیگر این اتفاق در حالی رخ داده که ایران و عربستان سعودی به شدت تیره است و پس از سفر دونالد ترامپ،‌رئیس جمهوری آمریکا، به ریاض نیز درگیری‌های لفظی دو کشور افزایش یافته است.

در این زمینه تعدادی از مقام‌های جمهوری اسلامی بدون ارائه مستندات و شواهد و تنها با اشاره به سخنان سابق وزیر دفاع عربستان سعودی، این کشور را به دست داشتن در حمله به مجلس ایران و آرامگاه آیت‌الله خمینی متهم کرده‌اند. این اتهام ها در شرایطی وارد شدند که گروه حکومت اسلامی (داعش) این حملات را بر عهده گرفت و در عین حال، مقام‌های عربستان سعودی نیز آنها را رد کردند.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.