«مخالفت بیوه هلموت کهل با سخنرانی مرکل در مراسم یادبود»
قرار است آنگلا مرکل در مراسم یادبود صدراعظم ‌پیشین آلمان سخنرانی کند. ظاهرا بیوه کهل سخنرانان دیگری را ترجیح می‌داده است. این مراسم اول ژوئیه در محل پارلمان اروپا در شهر استراسبورگ برگزار می‌شود.
روزنامه آلمانی"‌زود دویچه" صبح چهارشنبه (۳۱ خرداد/ ۲۱ ژوئن) گزارش داد که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان یکی از سخنرانان مراسم یادبود صدراعظم پیشین این کشور هلموت کهل خواهد بود.
بر پایه این گزارش امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و همچنین بیل کلینتون، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده و فلیپ گونزالس نخست وزیر سابق اسپانیا نیز به عنوان سیاستمداران هم‌دوره کهل در این مراسم سخنرانی می‌کنند.
بیشتر بخوانید: "صدراعظم وحدت" آلمان درگذشت
اندکی پس از انتشار این گزارش، بخش آنلاین هفته‌نامه اشپیگل از دست یافتن به اطلاعاتی خبر داد که بر مبنای آن مایکه کهل­‌ریشتر بیوه صدراعظم پیشین آلمان برای این مراسم برنامه‌های دیگری داشته که سخنرانی مرکل در آن پیش‌بینی نشده بود.
به نوشته‌ی اشپیگل، مایکه کهل­‌ریشتر در نخستین دیدار خود با صدراعظم کنونی آلمان پس از مرگ همسرش، ابراز تمایل کرده که سخنرانان مراسم یادبود شخصیت‌های سیاسی اروپایی، از جمله ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان باشند.

Altbundeskanzler Helmut Kohl und US Präsident Bill Clinton (Getty Images/AFP/J. Naltchayan)
هلموت کهل و رئیس جمهور پیشین آمریکا بیل کلینتون

اوربان به خاطر تصمیم‌گیری‌های غیردموکراتیک‌اش یکی از مناقشه‌برانگیزترین سران کشورهای اروپایی و از سرسخت‌ترین منتقدان سیاست‌های مرکل در زمینه مسائل مربوط به پناهجویان شناخته می‌شود.
گفته می‌شود بیوه هلموت کهل پس از هشدار مشاوران و نزدیکان صدراعظم آلمان درباره پیامدها و واکنش‌های ناخوشایند احتمالی نسبت به این برنامه از نظر قبلی خود عقب‌نشینی کرده است.
به گزارش اشپیگل، یکی از سخنگویان آنگلا مرکل حاضر نشده درباره جزئیات گفت‌وگوها با مایکه کهل­ریشتر اطلاعات بیشتری ارائه دهد.
در همین حال دفتر صدراعظم آلمان تاسیس بنیادی دولتی را تدارک می‌بیند که محور اصلی فعالیتش میراث و کارنامه سیاسی مردی است که "صدراعظم وحدت دو آلمان" قلمداد می‌شود.
پس از مرگ هلموت اشمیت، دیگر صدراعظم نامدار آلمان بنیاد مشابهی به نام او تاسیس شد که بودجه سالانه آن ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو اعلام شده است.
هلموت کهل که ۱۶ ژوئن در سن ۸۷ درگذشت یکی از تاثیرگذارترین شخصیت‌های معاصر اروپا محسوب می‌شود و به خاطر نقش برجسته‌ای که در شکل‌گیری اتحادیه اروپا بر عهده داشت مراسم یادبودش اول ژوئیه در مقر پارلمان این اتحادیه در استراسبورگ برگزار می‌شود.

Helmut Kohl CDU-Bundesparteitag Ludwigshafen (Deutsches Bundesarchiv)

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.