ترامپ: نواری ضبط شده از گفتگو با رئیس سابق اف بی آی در اختیار ندارم
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، می‌گوید هیج گفتگویی با جیمز کومی، رئیس سابق پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی)، را به صورت مخفیانه ضبط نکرده است.
آقای ترامپ در توییتی گفت که "من چنین اقدامی نکردم و چنین نواری را در اختیار ندارم."
آقای ترامپ پیشتر سخنانی اظهار کرده بود که تلویحا می‌توانست به انجام چنین اقدامی از سوی وی تعبیر شود.
او ۴۱ روز پیش (۱۲ مه) و تنها چند روز پس از اخراج آقای کومی در توییتی نوشته بود: "جیمز کومی باید دعا کند که 'نواری (ضبط شده) ' از گفتگوهایمان وجود نداشته باشد."
آقای ترامپ برای انتشار چنین نواری تحت فشار بوده است.
کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا چند هفته پیش از کاخ سفید خواسته بود تا چنین نواری را حداکثر تا روز ۲۳ ژوئن (فردا) در اختیار این کمیته قرار دهد.
چند سناتور برجسته آمریکایی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را تحت فشار قرار داده بودند تا چنانچه نواری از گفتگوهای رئیس جمهوری آمریکا و جیمز کومی، رئیس برکنار شده اف‌بی‌آی وجود دارد، آنها را تحویل کنگره این کشور دهد.

جیمز کومی


آقای ترامپ دو ماه پیش جیمز کومی را به اتهام عملکرد نامطلوبش در رسیدگی به ماجرای جنجالی ایمیل‌های هیلاری کلینتون اخراج کرد.
دموکرات‌ها می گویند که دلیل اصلی اخراج کومی، اصرارش به ادامه تحقیقات درباره اتهام تعاملات سری ستاد انتخاباتی آقای ترامپ با روسیه بوده است.
رئیس سابق پلیس فدرال، اف‌بی‌آی، در کنگره آمریکا دولت دونالد ترامپ را به "دروغ‌گویی" متهم کرد. آقای کومی پنجشنبه (هشتم ژوئن) در ادای توضیحاتی در کمیته اطلاعاتی مجلس سنا گفت که آقای ترامپ پیوسته از او تعریف می‌کرد، و اخراج او برایش قابل درک نبود. جیمز کومی گفت دونالد ترامپ پس از اخراجش به وی و اف‌بی‌آی افترا زده است. او درباره اظهارات دونالد ترامپ گفت: "آنها دروغ بودند، به همین سادگی."
او در این جلسه گفت: "معتقدم که من به خاطر تحقیقات روسیه اخراج شدم" و افزود: "من اخراج شدم تا نحوه تحقیقات پرونده روسیه تغییر کند یا تلاش شود تغییر داده شود. این خیلی موضوع مهمیست."
جیمز کومی در پاسخ به این سوال که چرا تمام جلسات و مکالمات با آقای ترامپ را صورتجلسه کرده گفت که او در این ملاقات‌ها تنها بوده و نگران این بود که آقای ترامپ احتمالا درباره محتوای این نشست‌ها "دروغ" بگوید. آقای کومی افزود که او می‌دانسته احتمالا روزی برای دفاع ا زخود و اف‌بی‌آی به این یادداشت‌ها نیاز خواهد داشت.
چند روز پیش رئیس جمهور آمریکا، تایید کردکه در جریان رسیدگی به پرونده مداخله روسیه در انتخابات آمریکا او نیز مورد تحقیق قرار گرفته است.
آقای ترامپ در توییتی گفت: "کسی که به من گفت‌ رئیس اف‌بی‌آی را اخراج کنم از من به خاطر اخراج رئیس اف‌بی‌آی تحقیق می‌کند!"

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.