اختلاف داخلی جمهوری‌خواهان سنا درباره طرح بیمه جدید
شش سناتور جمهوری‌خواه درباره طرح بیمه جدیدی که جمهوری‌خواهان می‌خواهند جایگزین قانون بیمه بازمانده از اوباما شود، تردید‌هایی مطرح کرده‌اند و به این ترتیب آینده این طرح مبهم شده است.
چهار سناتور جمهوری‌خواه می‌گویند طرح پیش‌نهادی به قدر کافی تند و قاطع نیست و آماده نیستند به این طرح رای دهند ولی می‌توانند درباره مذاکره کنند. در عین حال دو سناتور جمهوری‌خواه میانه‌رو هم از طرف دیگر گفته‌اند نگران اند این طرح بیش از اندازه شدید باشد.
رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا طرح بازنگری در نظام بیمه درمانی آمریکا را معرفی کرده است. این طرح به طور پنهانی تدوین شد و همین در روزهای اخیر اعتراض‌هایی در هر دو حزب برانگیخت.
با این‌که اکثریت سنا در اختیار جمهوری‌خواهان است، ولی با ۵۲ کرسی از ۱۰۰ کرسی، این یک اکثریت شکننده است که هم‌راهی‌نکردن دو نفر از سناتورهای جمهوری‌خواه کافی است تا طرح موردحمایت این حزب در سنا از تصویب باز بماند.
هیچ سناتور مستقل یا دموکراتی از این طرح حمایت نکرده است و جمهوری‌خواهان دست‌کم ۵۰ رای مثبت لازم دارند تا در جلسه رای‌گیری سنا که قرار بوده هفته آینده باشد، این طرح تصویب شود.
این طرح قرار است به جای طرح بیمه درمانی قابل‌استطاعت بیاید که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما و با پیش‌نهاد و پشتیبانی او تصویب و اجرا شده است.
جمهوری‌خواهان از آغاز اجرای طرح موسوم به بیمه اوباما وعده داده‌اند که آن را کنار می‌گذارند و دونالد ترامپ هم که نامزد این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری بود، از وعده‌هایش اصلی‌اش همین بوده است.

کنگره ایالات متحده آمریکا
طرح پیش‌نهادی در سنا، در ادامه طرح مشابهی است که شش هفته پیش در مجلس نمایندگان تصویب شد. آن طرح هم با مخالفت‌های داخلی بین جمهوری‌خواهان تندرو و میانه‌رو، یک بار تا پای رای‌گیری رفت و بازماند اما در دور دوم تلاش‌ها تصویب شد.

چهار سناتور جمهوری‌خواه، تد کروز، ران جانسون، مایک لی، و رند پال از موضعی محافظه‌کارانه و ضد مالیات با این طرح جای‌گزین مخالفت کرده‌اند.
از سوی دیگر سناتور جمهوری‌خواه، دین هلر که سال آینده در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره باید تلاش کند دوباره برای این کرسی رای بیاورد، گفته است درباره تاثیر طرح جدید بر ایالتش نوادا "نگرانی‌های جدی" دارد.
سناتور سوزان کالینز، از ایالت مین، گفته است هنوز نمی‌تواند بگوید که از این طرح جای‌گزین حمایت می‌کند یا نه. او گفته است درباره قطع بودجه یک‌ساله سازمان ارائه‌کننده خدمات بهداشتی به زنان برای جلوگیری از بارداری یا سقط جنین، "نگرانی‌هایی" دارد.
طرح پیش‌نهادی، مالیات ثروت‌مندان و شرکت‌های بیمه و دارو را کم می‌کند و به ازای آن، بودجه فراوانی از "مدیک‌اید"، برنامه بیمه درمانی دولتی آمریکا برای فقرا و اغلب آمریکایی‌های سال‌خورده در آسایشگاه‌های سال‌مندان، کم می‌کند.
طرح ۱۴۲صفحه‌ای جمهوری‌خواهان، عمده قانون بیمه بازمانده از دوره باراک اوباما را کنار می‌گذارد؛ از جمله الزام به این‌که افراد باید بیمه درمانی داشته باشند.
باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، در یک یادداشت در صفحه فیس‌بوکش نوشت که در هسته این طرح، یک "بدجنسی بنیادین" قرار دارد.
او که طرح بیمه قابل‌استطاعت را میراثی از خود می‌داند، نوشته است طرح جای‌گزین پیش‌نهادی، "یک انتقال عمده ثروت از طبقه متوسط و خانواده‌های فقیر به نفع ثروت‌مندترین مردم آمریکا است".
طرح پیش‌نهادی در سنا، در ادامه طرح مشابهی است که شش هفته پیش در مجلس نمایندگان تصویب شد. آن طرح هم با مخالفت‌های داخلی بین جمهوری‌خواهان تندرو و میانه‌رو، یک بار تا پای رای‌گیری رفت و بازماند اما در دور دوم تلاش‌ها تصویب شد.
طرح پیش‌نهادی جمهوری‌خواهان، دست‌کم زندگی ده‌ها میلیون آمریکایی و یک‌ششم کل اقتصاد این کشور را دست‌خوش تغییر می‌کند.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری که مشتاق تصویب طرح جای‌گزین است، پیش‌تر گفته بود طرح مصوب مجلس نمایندگان بد است و از سنا درخواست کرده بود نسخه "سخاوت‌مندانه‌"تری از آن تدوین و تصویب کنند.

هادی نیلی، بی‌بی‌سی، واشنگتن
در هفت سالی که از تصویب 'بیمه اوباما' گذشته است، حزب جمهوری‌خواه مرتب به آن تاخته و وعده داده است که آن را 'از شاخ و بن' می‌بُرد. ولی حالا با اختلاف‌های دو سر طیف جمهوری‌خواهان، طرح پیش‌نهادی‌شان برای یک بار دیگر نزدیک است که به دیوار بخورد.
دموکرات‌ها از اساس مخالف تصویب یک طرح جای‌گزین بودند و با اذعان به کاستی‌ها و ناکارآمدی‌هایی در طرح بیمه کنونی، که همان ۷ سال پیش هم بعضی‌شان با تردید به آن رای دادند، می‌گفتند کنگره همان طرح را اصلاح کند و نقاط ضعفش را رفو کند. ولی جمهوری‌خواهان سرسختانه خواستار ابطال یک‌باره میراث باراک اوباما بوده‌اند.
آنها ترجیح دادند دنبال تدوین طرح جای‌گزینی بروند که زندگی ۳۲۱ میلیون آمریکایی، قوانین مالیاتی، مقررات شامل صدها شرکت بیمه و مجموعه بیمارستانی، جزئیات خدمات به سال‌مندان، و هزار و یک ریزه‌کاری دیگر دارد.
برخی ناظران می‌گویند همان کاستی‌ها، از جمله آسیب‌پذیری‌های قانون بیمه اوباما در مقابل قدرت دولت‌های ایالتی و هم‌چنین برآورده‌نشدن تعداد لازم ثبت‌نام‌کننده، خودش می‌تواند به فلج‌شدن این قانون ظرف ماه‌های آینده منجر شود.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.