روسیه از افغانستان و آمریکا خواست در مورد 'کمک به داعش' توضیح دهند
وزارت خارجه روسیه از مقامات دولت افغانستان و فرماندهان آمریکایی و ناتو در این کشور خواسته است تا در مورد "گزارش‌های پرواز هلی‌کوپترهای ناشناس برای کمک به گروه تروریستی داعش در افغانستان" توضیح ارائه کنند.
ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه دیروز در مسکو به خبرنگاران گفت: "مسکو اطلاعات تازه در اختیار دارد که هلی‌کوپترهای ناشناس افراد مسلح شاخه افغانستان گروه داعش را انتقال می‌دهد و علاوه بر این، در شرق افغانستان به آنها سلاح و مهمات رسانده می‌شود."
سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به تصرف منطقه استراتژیک توره بوره در ولایت ننگرهار توسط داعش، گفت براساس گزارش‌ها پیش از سقوط توره بوره، ۵۰ تندرو اسلام‌گرا توسط هلی‌کوپترهای ناشناس برای تقویت داعش به ننگرهار آورده شدند. به گفته او یک کانتینر مملو از اسلحه و مهمات نیز به آنجا منتقل شد و در اختیار داعش قرار گرفت.
مقامات محلی در ولایت شرقی ننگرهارهفته پیش تأیید کردند که منطقه استراتژیک توره بوره به دست جنگجویان داعش افتاده است اما بعدا گفتند که در نتیجه عملیات نیروهای دولتی، دوباره این منطقه را از کنترل داعش خارج شده ‌است.
بخش‌های از ولایت ننگرهار پایگاه اصلی گروه موسوم به دولت اسلامی در افغانستان به شمار می‌رود و در یک سال اخیر گزارش‌هایی از فعالیت این گروه در چند ولایت دیگر افغانستان نیز مخابره شده است.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: "این نشانه‌ خوبی نیست که نه مقامات افغانستان و نه هم مقامات نظامی آمریکا یا ناتو در افغانستان در مورد پرواز این هلی‌کوپترهای ناشناس و کمک رساندن به داعش در ولایات مختلف افغانستان حاضر نشده‌اند توضیح منطقی بدهند." وی افزوده است: "سکوت در این مورد به شکلی فزاینده سئوال برانگیز می‌شود."
او تاکید کرد که رسانه‌های غربی به این موضوع نمی‌پردازند و از روزنامه‌نگاران غربی خواست تا در این مورد از وزارت دفاع آمریکا، کاخ سفید و وزارت خارجه این کشور توضیح بخواهند.
دولت افغانستان و مقامات ناتو تا کنون در مورد اظهارات سخنگوی وزارت خارجه روسیه واکنشی نشان نداده‌اند.
نیروهای امنیتی افغانستان با حمایت نیروهای آمریکایی و ناتو در این کشور در دو سال گذشته مشغول نبردهای شدیدی با جنگجویان داعش در ننگرهار بوده‌اند و وزارت دفاع آمریکا در تازه‌ترین گزارش خود گفته است که قابلیت داعش در افغانستان "به شدت کاهش" یافته است؛ هرچند این گزارش اذعان کرده که عملیات داعش در ماه‌های اخیر بیشتر بر "حمله‌های تروریستی" در شهرهای افغانستان متمرکز شده است.

داعش در افغانستان
بخش‌های از ننگرهار در شرق افغانستان پایگاه فعالیت گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در افغانستان است

هیچ منبع مستقل دیگری پرواز هلی‌کوپترهایی با هدف کمک رساندن به داعش در افغانستان را تایید نکرده و مقامات روسی نیز توضیح نداده‌اند اطلاعات خود را از چه منابعی کسب کرده‌اند.
در گذشته نیز شماری از مقامات بلندرتبه افغانستان از جمله ظاهر قدیر، معاون مجلس نمایندگان این کشور که نماینده ننگرهار نیز است، مدعی شده‌ بودند که هلی‌کوپترهای ناشناس به داعش در ننگرهار کمک‌رسانی می‌کنند.
همچنین در گذشته گزارش‌های دیگری از پرواز هلی‌کوپترهای ناشناس و کمک آنها به مخالفان مسلح دولت در شماری از ولایت‌های شمالی افغانستان منتشر شده بود که از سوی منابع مستقل تایید نشدند. ماه گذشته مقامات محلی ولایت سرپل اعلام کردند که هلی‌کوپترهای ناشناس در مناطق تحت کنترل طالبان فرود آمده‌اند.
وزارت دفاع آمریکا در تازه‌ترین گزارش از وضعیت امنیتی افغانستان، از حمایت پاکستان، روسیه و ایران از گروه طالبان ابراز نگرانی کرده و تاکید کرده که اقدامات این کشورها موجب تضعیف دولت افغانستان شده است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.