سخنگوی اردوغان: احتمال استقرار نیروهای ایرانی و روس در اطراف دمشق
سخنگوی رئیس‌جمهوری ترکیه می‌گوید احتمالا بر اساس توافق ایجاد مناطق «کاهش تنش»، نیروهای ایران و روسیه در اطراف دمشق مسقر خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ابراهیم کالین، سخنگوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، روز پنجشنبه اول تیر گفت، براساس توافق آستانه، احتمالا نیروهای روسیه و ترکیه در اطراف ادلب مستقر شوند.

سخنگوی رجب طیب اردوغان گفت در نشست ماه آینده آستانه درباره مناطق «کاهش تنش» در سوریه رایزنی‌های بیشتری صورت خواهد گرفت.

ابراهیم کالین گفت: «ما احتمالا با روس‌ها در منطقه ادلب خواهیم بود، روسیه و ایران هم در اطراف دمشق؛ و درباره سازوکار مشارکت آمریکایی‌ها و اردن در جنوب، در منطقه درعا، بحث خواهد شد.»

در همین حال ولادیمیر شامانوف، رئیس کمیته دفاعی مجلس دومای روسیه، در گفت‌وگو با خبرگزاری ریانووستی گفت روسیه پیشنهاد اعزام نیروهای قزاق و قرقیز به سوریه را بررسی می‌کند.

رئیس کمیته دفاعی مجلس دومای روسیه: «مذاکرات در این باره آغاز شده اما هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.»

بر اساس توافق چهارم ماه مه(۱۴ اردیبهشت) ایران، روسیه و ترکیه موافقت کردند که دستکم برای شش ماه چهار منطقه کاهش تنش در خاک سوریه ایجاد کنند.

ادلب، بخش‌هایی از حمص، غوطه شرقی، درعا و قنیطره چهار منطقه کاهش تنش هستند.

مخالفان سیاسی و مسلح سوریه ماه پیش هنگام اعلام این توافق، آن را نپذیرفتند و گفتند روسیه نتوانسته پایبندی دولت بشار اسد و ایران را به آتش‌بس‌های گذشته تضمین کند.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.