مقام‌های آمریکایی احتمال می‌دهند کره شمالی موتور موشک قاره‌پیما آزمایش کرده‌است
خبرگزاری رویترز به‌نقل از مقام‌های ایالات متحده می‌گوید بررسی و ارزیابی آن‌ها نشان می‌دهد کره شمالی مجددا دست به آزمایش موتوری زده که احتمالا برای استفاده در موشک‌های قاره‌پیما کاربرد خواهد داشت.

در واکنش به این گزارش، کره جنوبی نیز اعلام کرده در همکاری با ایالات متحده، از نزدیک در حال بررسی تازه‌ترین گام‌های کره شمالی در توسعه برنامه موشکی خود است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده‌است که ارزیابی‌های آمریکا حاکی‌ست آزمایش اخیر در کره شمالی، تازه‌ترین از این دست برای «کوچک‌ترین بخش از موتور موشک قاره‌پیما» است.

یک مقام دولتی در واشینگتن گزارش مربوط به آزمایش موتور را تائید کرده، اما از بیان جزئیات در مورد نوع آن و کاربرد احتمالی در موشک‌های قاره‌پیما خودداری کرده‌است. مقام دیگری نیز گفته است از منظر او این رویداد در ۲۴ ساعت گذشته (از روز پنچ‌شنبه تا جمعه دوم تیر ماه) رخ داده‌است.

انتشار این گزارش اندکی پس از آن صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، هشدار داد «یک درگیری گسترده‌ی گسترده» با کره شمالی، به خاطر برنامه‌های نظامی آن کشور محتمل است. البته دولت ایالات متحده تاکید کرده قصد اولیه افزایش تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی‌ست و نه یک حمله یا درگیری نظامی.

بنا بر بیانیه‌ای که دولت چین، روز جمعه دوم تیرماه منتشر کرده، یانگ جیه‌چی، یک دیپلمات ارشد و عضو حلقه داخلی «شورای ملی» چین، در دیدار خود با آقای ترامپ در کاخ سفید، گفته پکن مایل به «حفظ تعاملات و ارتباطات» با آمریکا، در جهت کاهش تنش‌ها در شبه‌جزیره کره است.

هرچند عمده کارشناسان و ناظران بر این باور هستند که کره شمالی هنوز موفق به ساخت موشک قاره‌پیما نشده و هنوز قادر نیست کلاهک هسته‌ای بر چنین موشک قرار دهد، اما در این مسیر «پیشرفت» کرده‌است.

در اسفند ماه سال گذشته پیونگ‌یانگ یک موتور جدید آزمایش کرده بود. همان زمان مقام‌های وزارت دفاع کره جنوبی در ابراز نظری نه‌چندان معمول، گفتند ارزیابی‌ها از آزمایش موتور جدید، نشان‌دهنده «پیشرفت قابل ملاحظه‌ای» در صنایع موشکی کره شمالی است.

کره شمالی جنگ‌افزار هسته‌ای در اختیار دارد و رهبر آن کشور ایالات متحده و کره جنوبی را تهدید به انجام حمله پیشگیرانه اتمی کرده‌است. شورای امنیت سازمان ملل، آزمایش‌های هسته‌ای و آزمایش‌های مربوط به موشک‌های بالستیک در آن کشور را منع کرده‌است. پیونگ‌یانگ می‌گوید رزمایش‌های آمریکا و متحدانش در شرق آسیا، تمرین برای حمله به آن کشور و سرنگون کردن حکومت آن است. واشینگتن این اظهارات را رد کرده‌است.

همزمان با انتشار گزارش رویترز، یون‌هاپ، خبرگزاری رسمی کره جنوبی، نیز به نقل از دولت آن کشور گفته سئول در حال رصد و بررسی اقدامات تازه در کره شمالی‌ست.

وزارت اتحاد دو کره، که نهاد اصلی دولت سئول در امور کره شمالی‌ست، گفته آن‌ها «با همکاری آمریکا، از نزدیک، در حال نظارت بر رویدادها هستند».

کره شمالی هنوز واکنشی به این اظهارات نشان نداده و در مورد آزمایش احتمالی نیز بیانیه‌ای صادر نکرده‌است.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.