فهرست درخواست‌های عربستان و سه کشور دیگر عرب به قطر «ارائه شد»
آسوشیتدپرس و شبکه خبری الجزیره می‌گویند، کویت فهرست درخواست‌‌های عربستان، امارات، بحرین و مصر را به قطر تحویل داده است.

شبکه الجزیره می‌گوید، این چهار کشور شامگاه پنجشنبه اول تیرماه این فهرست را از طریق کویت برای مقام‌های قطری ارسال کرده‌اند.

آسوشیتدپرس می‌گوید از طریق یکی از این چهار کشوری که با قطر قطع رابطه کرده‌اند، یک نسخه از این در خواست‌ها را به دست آورده است.

طبق این گزارش، قطع روابط دیپلماتیک با ایران، برچیدن پایگاه نظامی ترکیه و بستن شبکه الجزیره از جمله شروط برای از سرگیری روابط با قطر است. از قطر خواسته شده است طی ده روز آینده این درخواست‌ها را اجرا کند.

عربستان امارات متحده عربی و بحرین، به همراه مصر ۱۸ روز پیش مناسبات سیاسی و اقتصادی خود را با قطر به اتهام حمایت از بنیادگرایان قطع کردند. قطر متهم است که از گروه‌های تروریستی و افراطی در منطقه و همچنین ایران حمایت می‌کند.

عربستان،‌ امارات و بحرین نیز می گویند، تمامی مسیرهای دریایی، زمینی و هوایی با قطر را مسدود کرده اند.

این در حالی است که رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفته بود که فهرست درخواست‌های این چهار کشور از قطر آماده شده است.

پیش از این آمریکا از طولانی شدن روند تدوین این فهرست انتقاد کرده بود.

این در حالی است که وزیر دارایی قطر روز پنجشنبه با انتقاد از محاصره این کشور توسط عربستان، امارات و بحرین گفته که کشورش ظرفیت و توانایی لازم برای مقابله با این شرایط را دارد.

علی الشریف العمادی تاکید کرده است: ما سرمایه و امنیت لازم را برای تضمین ثبات داریم.

پیشتر رویترز گزارش داده بود که مقام‌های آمریکا از قطر خواسته اند تا گامی‌هایی در جهت کاهش تنش با دیگر اعضای شورای همکاری خلیج فارس بردارد.

این در حالی است که وزیر خارجه قطر در واکنش به این در خواست ها گفته است، تا زمانی که «محاصره» و محدودیت هایی که عربستان، امارات و بحرین اعمال کرده اند، لغو نشوند، دوحه حاضر به مذاکره درباره بحران اخیر نیست.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.