بارزانی: تلاش برای جلوگیری از همه‌پرسی به فاجعه می‌انجامد
رئیس اقلیم کردستان عراق ضمن "قطعی" خواندن برگزاری همه‌پرسی استقلال هشدار داد، هر تلاشی برای جلوگیری از آن می‌تواند به "جنگی خونین" بینجامد. خامنه‌ای دو روز پیش با "زمزمه" برگزاری این رفراندوم مخالفت کرده بود.
مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، روز چهارشنبه (۲۱ ژوئن/ ۳۱ خرداد) در اربیل گفت، این اقلیم به هیچ عنوان از برگزاری همه‌پرسی استقلال عقب‌نشینی نخواهد کرد.
به گفته بارزانی، هرگونه تلاشی برای ایجاد ممانعت در برابر روند همه‌پرسی استقلال کردستان به فاجعه خواهد انجامید.
مسعود بارزانی که در گفت‌وگویی با شبکه خبری "فرانس۲۴" شرکت کرده بود، تصمیم درباره برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان را قطعی خواند و گفت، همه‌پرسی برنامه‌ریزی‌شده در زمان مقرر برگزار خواهد شد.
دولت مرکزی عراق و دو همسایه پرنفوذ آن، ایران و ترکیه، با برگزاری این رفراندوم مخالفت کرده‌اند. آمریکا هم به اقلیم کردستان پیشنهاد کرده که همه‌پرسی استقلال را تا شکست کامل گروه تروریستی "دولت اسلامی" (داعش سابق) به حال تعلیق در آورد.
رئیس اقلیم کردستان در ادامه سخنان خود تصریح کرد که پیشنهاد دولت ترامپ برای تعلیق همه‌پرسی را نپذیرفته است. بارزانی در عین حال هشدار داد، هر گونه تلاشی برای به تعلیق در آوردن همه‌پرسی، می‌تواند به "فاجعه" و "جنگی خونین" بینجامد.
مسعود بارزانی همچنین تأکید کرد که تمام تلاش‌اش را برای رسیدن به توافق با دولت حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، به کار خواهد بست. او در عین حال مخالفت خود را با "مذاکرات در پشت درهای بسته" اعلام کرد.

default

default

هشدار به دولت مرکزی
رئیس اقلیم کردستان همچنین نسبت به مقاومت احتمالی دولت مرکزی در برابر برگزاری همه‌پرسی هشدار داد. به گفته او، چنانچه بغداد بخواهد به حریم هوایی اقلیم تعرض کرده یا نیروی نظامی به این منطقه اعزام کند، کردها ساکت نخواهند نشست.

همه‌پرسی بر سر استقلال کردستان عراق قرار است روز ۲۵ سپتامبر (۱۰ شهریور) سال جاری برگزار شود.
جدایی مناطق کردنشین عراق از خاک این کشور و تشکیل دولتی مستقل خواست قدیمی رهبران کرد در اربیل است. کردهای عراق سال ۲۰۱۴ قصد خود را برای برگزاری رفراندوم استقلال اعلام کردند، اما پس از گفت‌وگو با دولت مرکزی در بغداد از انجام آن در آن زمان چشم پوشیدند.
ساکنان اقلیم خودگردان کردستان عراق از ایده استقلال استقبال می‌کنند. در این میان، به‌ویژه ناامنی در عراق تمایل کردها به جدایی را تشدید کرده است.
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز سه‌شنبه گذشته (۳۰ خرداد/ ۲۰ ژوئن) در دیدار با حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، ضمن مخالفت با همه‌پرسی استقلال کردها گفت: «جمهوری اسلامی ایران به عنوان همسایه، با برخی زمزمه‌ها مبنی بر برگزاری همه‌پرسی برای جدایی یک بخش از عراق مخالف است و دامن‌زنندگان به این موضوع را مخالفان استقلال و هویت عراق می‌داند».
رهبر جمهوری اسلامی در حالی از "برخی زمزمه‌ها" درباره همه‌پرسی استقلال کردستان عراق سخن می‌گوید که رئیس اقلیم کردستان حتی زمان برگزاری این رفراندوم را "تغییرناپذیر" اعلام کرده است.

نمایی از شهر دوهک

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.