واکنش دمشق به احتمال استقرار نیروهای چندملیتی در مناطق "امن" در سوریه
دولت سوریه هشدار داده است که به دشمنان این کشور اجازه نخواهد داد از مناطق «امن» در سوریه به نفع خود استفاده کنند. ظاهراً این هشدار دمشق واکنشی است به احتمال استقرار نیروهای چندملیتی از جمله نیروهای ایران، روسیه و ترکیه، در مناطقی که این سه کشور در ماه مه گذشته در مورد آن به توافق رسیده بودند.

بگزارش خبرگزاری "سانا"، فیصل مقداد، معاون نخست وزیر سوریه روز پنجشنبه اول تیر/٢٢ ژوئن درباره شرایط دمشق برای شرکت در دور بعدی مذاکرات صلح سوریه گفت که «حفظ حاکمیت و وحدت کشور و جلوگیری از ریختن خون فرزندانش» یکی از این شرایط است.
فیصل مقداد تأکید کرد که دمشق طرح توافق میان روسیه، ایران و ترکیه در ماه مه در "آستانه" را با دقت کامل بررسی خواهد کرد و «جلو هر چیزی را که دشمنان سوریه بتوانند به نفع خود از آن استفاده کنند، خواهد گرفت.»

روز پنجشنبه اول تیر/٢٢ ژوئن اندکی قبل از این اظهارات معاون نخست وزیر سوریه، ابراهیم کالین، سخنگوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، اعلام کرد که روسیه، ایران و ترکیه طرحی مشترکی را تحت بررسی دارند که بر اساس آن دولت سوریه ومخالفان به درگیری‌ها در مناطق «ممنوعیت درگیری» و یا «منطقه امن» پایان دهند.

بر اساس اظهارات سخنگوی اردوغان، احتمال دارد نیروهای چندین ملیتی از جمله نیروهای ایران و ترکیه در مناطق «امن» استقرار یابند. او در ادامه گفت نیروهای ترکیه و روسیه در "ادلب" در شمال سوریه استقرار خواهند یافت، اطراف دمشق بعهده نیروهای ایران و روسیه خواهد بود و نیروهای آمریکایی و اردنی هم مسئولیت "درعا" در جنوب را بعهده خواهند گرفت. سخنگوی اردوغان با این حال توضیح نداد که مسئولیت ایالت "حمص" بعهده کدام نیروها گذاشته خواهد شد.

بر اساس توافق آستانه میان روسیه، ایران و ترکیه، مناطق «امن» برای مدت ۶ ماه در ٨ ایالت سوریه ایجاد خواهد شد، اما تاریخ دقیق ایجاد این مناطق تا هنوز اعلام نشده است.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.