ترامپ: هشدارهایم درباره نوار باعث شد کومی داستان خود را تغییر دهد
یک روز پس از آنکه دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا در یک پیام توییتری گفته بود هیچ نوار ضبط شده‌ای از مکالماتش با جیمز کومی رییس پیشین اف‌بی‌آی ندارد، این موضوع را در گفتگو با شبکه تلویزیونی فاکس توضیح داد.

آقای ترامپ قبل از این در روز ۲۲ اردیبهشت در یک هشدار توییتری به رییس سابق اف‌بی‌آی نوشته بود «بهتر است امیدوار باشیم» هیچ «نواری» از مکالمه‌های میان آنها ضبط نشده باشد.

حال آقای ترامپ در گفتگو با شبکه خبری فاکس که روز جمعه پخش شد، توضیح داده است که «وقتی او (جیمز کومی) ‌فهمید که شاید نوارهایی وجود داشته باشد، چه دولتی و یا از هر نوع دیگر، آن‌وقت داستان خود را احتمالا تغییر داده است». رییس جمهوری آمریکا به اینکه این تغییر احتمالی چه بوده، اشاره نکرده است.

دونالد ترامپ در واکنش به این پرسش که آیا او می‌خواسته رییس پیشین اف‌بی‌آی را اینگونه ترغیب به راستگویی کند، گفت: «این کار کاملا بیهوده نبود. او اعتراف کرد که آنچه من می‌گفتم، درست بود».

پس از آنکه دونالد ترامپ برای اولین بار از احتمال وجود نوار ضبط شده مکالماتش با جیمز کومی خبر داد، تعدادی از قانونگذاران آمریکایی از رئیس جمهور این کشور خواستند تا اگر مکالمه ضبط شده‌ای دارد، آن را در اختیار کنگره قرار دهد.

این قانونگذاران درباره احتمال دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تحقیق می‌کنند.

آدام شیف یکی از قانونگذاران دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا از مطرح شدن بحث نوارهای مکالمات توسط رییس‌جمهوری آمریکا انتقاد کرده و این پرسش را مطرح کرده که «آیا او (دونالد ترامپ) می‌خواست با این کار سعی در انحراف افکار عمومی بکند؟ یا می‌خواست کومی را تحت فشار بگذارد یا وادار به سکوت بکند؟»

جیمز کومی رییس پیشین اف‌بی‌آی، از زمان برکناری از سمت خود، تنها یک بار در مقابل کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا به صورت عمومی ابراز نظر کرده است.

آقای کومی در آن جلسه از انتشار نوار ضبط شده گفتگویش با رییس جمهور استقبال کرده بود. او همچنین دونالد ترامپ را متهم کرده بود که سعی کرده مانع تحقیقات در مورد مناسبات مایکل فلین با روسیه شود و افزوده بود کاخ سفید تلاش کرده او را بی‌اعتبار کند.

این ادعای جیمز کومی، توسط مارک کاسوویتز وکیل دونالد ترامپ رد شده است.

تحقیق در مورد مایکل فلین مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید، بخشی از تحقیقات گسترده‌تر اف‌بی‌آی در مورد دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ و احتمال همکاری نزدیکان دونالد ترامپ با مقام‌های روسیه بود.

روسیه احتمال دخالت در عرصه سیاسی آمریکا را رد کرده و آقای ترامپ و نزدیکانش نیز اتهام همکاری با روسیه را رد کرده‌اند.

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.