حسن نصرالله: حمله اسرائیل به لبنان یا سوریه گران تمام خواهد شد
حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان امروز (دوم تیر، ۲۳ ژوئن) گفت هر حمله‌ای به جنوب لبنان، سوریه یا نوار غزه برای اسرائیل گران تمام خواهد شد.
او در سخنرانی به مناسبت مراسم روز قدس که در ضاحیه در جنوب لبنان برگزار و از تلویزیون پخش شد اسرائیل را تهدید کرد هر جنگی علیه حزب‌الله لبنان یا علیه حماس در نوار غزه یا در سوریه برای اسرائیل "پر هزینه" خواهد بود.
او هشدار داد که هر نقطه‌ای در اسرائیل در تیررس موشکهای حزب‌الله است و "رزمندگان از تمام دنیای اسلام " برای جنگ با اسرائیل وارد عمل خواهند شد:
"اسرائیل باید بداند که اگر جنگی را علیه سوریه یا لبنان راه بیندازد، معلوم نیست که این جنگ بین لبنان و اسرائیل یا لبنان و سوریه باقی بماند؛ البته این به آن معنی نیست که دولتهایی هستند که ممکن است مستقیما دخالت کنند."
"اما این ممکن است هزاران شاید هم صدها هزار رزمنده را از تمام دنیای عرب و اسلام به مبارزه بکشاند، از ایران، عراق و یمن."
با این حال آقای نصرالله تاکید کرد که "او قصد ندارد نه در تابستان نه در زمستان نه در شمال نه در جنوب جنگ راه بیندازد."

حسن نصراله
پیزوان حسن نصرالله در مراسم روز قدس در حنوب لبنان

صحبتهای آقای نصرالله احتمالا پاسخی است به اظهارات فرمانده نیروی هوایی اسرائیل که گفته بود این کشور در هر جنگ تازه‌ای با حزب‌الله از همان ابتدا تمام توان خود را به کار خواهد گرفت.
تنش بین حزب‌الله و اسرائیل پس از ریاست جمهوری دونالد ترامپ افزایش یافته بخصوص اینکه رییس جمهور آمریکا به صراحت از سختگیری در قبال ایران صحبت کرده است.
این در حالی است که از سال ۲۰۰۶ که اسرائیل و حزب‌الله درگیر جنگی یک ماهه شدند هیچ درگیری نظامی مهمی بین دو طرف رخ نداده است.
رهبر حزب‌الله سوریه را عضو مهم "محور مقاومت در منطقه" خواند و مدعی شد آمریکا با پول عربستان سعودی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را بوجود آورده است. او گفت: "آمریکا تصور می کرد با هجمه جهانی علیه محور مقاومت این محور فرو خواهد ریخت اما استقامت این محور باعث شده آمریکا نتواند به هدف خود برسد."
آقای نصرالله بشدت به عربستان و برخی کشورهای عربی حمله کرد و مدعی شد دلیل جنگ یمن این است که این کشور از فلسطین حمایت می‌کند و عربستان هم قصد دارد منطقه را تحت کنترل خود در آورد هر چند که به گفته رهبر حزب‌الله لبنان عربستان"ضعیفتر از آن است که بتواند به ایران حمله کند."
او اسرائیل را متهم کرد که هواپیماهای جنگی‌اش در یمن عملیات انجام می‌دهند و گفت خطرناکترین موضوع در حال حاضر رابطه دیپلماتیک برخی کشورهای عربی است با آنچه آقای نصراله "صهیونیست‌ها" خواند.
آقای نصراله به کشورهای غربی بخصوص آمریکا حمله کرد و گفت: "این کشورها در منزوی کردن ایران شکست خورده‌اند اما موفق شدند بهار عربی را مهار کنند برای این که بتوانند آرمان فلسطین را نابود کنند."

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.