عملیات نافرجام تروریستی در مکه؛ ایران و قطر آماده همکاری با عربستان سعودی
در حالی که منابع امنیتی در عربستان سعودی اعلام کردند یک بمب‌گذار انتحاری در پی محاصره نیروهای پلیس خود را منفجر کرده است، وزارت کشور عربستان سعودی اعلام کرد یک حمله انتحاری در نزدیکی مسجدالحرام در مکه را خنثی نموده است.

به گزارش منابع امنیتی عربستان سعودی، یک بمب‌گذار انتحاری، پس از آنکه در محاصره نیروهای پلیس قرار گرفت، با انفجار خود در ساختمانی در نزدیکی مسجدالحرام در مکه، باعث مجروح شدن شماری از زائران خارجی شد. به گزارش وزارت کشور عربستان سعودی، فردی که خود را منفجر کرده است قصد حمله تروریستی به مسجدالحرام را داشته است.

در جریان این انفجار دست‌کم ۶ زائر و ۵ مأمور پلیس زخمی شدند. بنا بر اعلام وزارت کشور عربستان سعودی، ۵ تن از اعضا یک گروه تروریستی در مکه و جده بازداشت شدند که در میان این افراد یک زن نیز حضور دارد.

پلیس عربستان سعودی، روز جمعه ۲۳ ژوئن / دوم تیر، گفته بود نیروهای امنیتی این کشور توانسته‌اند یک حمله انتحاری در نزدیکی مسجدالحرام را خنثی کنند. وزارت کشور عربستان سعودی گفته است: دو عملیات دیگر تروریستی در شهرهای مکه و جده را نیز خنثی کرده است.

ایران و قطر، آماده همکاری با عربستان سعودی برای مقابله با تروریسم
جمهوری اسلامی ایران در واکنش به حمله ناموفق تروریستی در مکه، ضمن محکوم نمودن این اقدام، تأکید کرد: ایران آمادگی خود را همچون گذشته برای کمک و همیاری به سایر کشورها در مقابله و برخورد با سوداگران مرگ و نفرت‌پراکنان جاهل اعلام می‌کند.
فرهاد قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود: «طرح حمله ناکام به بیت‌الله الحرام بار دیگر نشان داد تروریسم لجام گسیخته و رو به تزاید کنونی که تمامی جهان، منطقه و بخصوص مسلمانان و کشورهای اسلامی را هدف قرار داده است، دین، مذهب، جغرافیا، نژاد و ملیت نمی‌شناسد و برای رسیدن به اهداف شوم خود حتی مقدس‌ترین مکان مسلمانان جهان را می‌تواند نشانه‌گیری کند».

همزمان دولت قطر نیز آمادگی خود را برای کمک به عربستان سعودی برای مقابله با تروریسم اعلام کرد.

روابط میان عربستان سعودی و قطر از حدود سه هفته پیش به حال تعلیق درآمده است. عربستان سعودی، قطر را به حمایت از تروریسم متهم می‌کند. عربستان سعودی همچنین خواستار قطع روابط قطر با جمهوری اسلامی ایران است.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.