رئیس جمهوری ترکیه شرط‌های کشورهای عربی برای قطر را غیرقانونی خواند
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه شرط‌های چهار کشور عربی برای قطر را "مداخله غیرقانونی" علیه تمامیت ارضی این امیرنشین خوانده است.
آقای اردوغان در سخنرانی خود پس از نماز عید فطر در یکی از مساجد استانبول، همچنین گفته است که کشورش پایگاه نظامی خود را در قطر، با وجود درخواست چند کشور عربی، نخواهد بست.
او همچنین گفته که درخواست این کشورها برای خروج نیروهای ترکیه از قطر "نامحترمانه" است و قطر در پاسخ به این شرط‌ها، روش مناسبی را در پیش گرفته است.
گفته می‌شود که عربستان سعودی، امارات، مصر و بحرین شروط سیزده گانه‌ای را برای عادی سازی روابط با قطر معرفی کردند که بسته شدن شبکه تلویزیونی الجزیره، کاهش روابط با ایران و بسته شدن پایگاه نظامی ترکیه در این کشور، از جمله آنها بود.
دولت قطر در پاسخ، این شروط را "غیر منطقی و غیرقابل اجرا" دانست.
رئیس جمهوری ترکیه گفته است: "ما نظر قطر را درباره شروط ۱۳ گانه تأیید و تحسین می‌کنیم. این شروط بر خلاف قوانین بین‌المللی است، چون نمی‌توان به تمامیت ارضی یک کشور حمله و در آن مداخله کرد."
در پی قطع ارتباط زمینی، هوایی و دریایی کشورهای عربی همسایه قطر با این کشور، ترکیه در حمایت حدود ۱۰۰ هواپیمای باری حامل مواد غذایی به این کشور ارسال کرده است.
آقای اردوغان پیشتر رفتار عربستان، مصر، امارات متحده عربی و بحرین با قطر را به "حکم اعدام" تشبیه کرده بود و متعهد شده بود که ترکیه برای مواجهه با بحران به قطر کمک کند.
چند روز پس از قطع رابطه کشورهای عرب با قطر، پارلمان ترکیه توافقنامه ایجاد پایگاه نظامی ترکیه در قطر را تصویب کرد و بعضی منابع خبری در آن روزها اعلام کردند که ترکیه یک واحد کوچک نظامی متشکل از چند سرباز و خودرو زرهی را به قطر اعزام کرده است.
در واکنش به درخواست کشورهای عربی، فکری ایشیق، وزیر دفاع ترکیه موضوع بستن پایگاه نظامی این کشور در قطر را مردود دانست و گفت که حضور نظامی ترکیه باعث تقویت امنیت منطقه خلیج فارس می‌شود.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.