احتمال تعویق همه‌پرسی استقلال کردستان عراق بر اثر فشار آمریکا
رکس تیلرسون، وزیر امورخارجه آمریکا در گفت‌وگویی تلفنی با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم خودمختار کردستان عراق، خواستار به عقب افتادن تاریخ برگزاری همه‌پرسی استقلال این منطقه از عراق شده است.

بر اساس بیانیه‌ای که از سوی دفتر ریاست اقلیم کردستان عراق منتشر شده، وزیر امورخارجه آمریکا گفته است: "مشکلات میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی بغداد باید به وسیله گفت‌وگو میان دو طرف حل شود."

رئیس اقلیم کردستان عراق نیز در پاسخ گفته که در ازای این تعویق، "مردم کردستان منتظر ضمانت‌ها و جایگزین‌هایی برای آینده خود هستند." بارزانی در ابتدای ماه ژوئن اعلام کرد که با وجود مخالفت دولت عراق، همه‌پرسی استقلال کردستان عراق روز ۲۵ سپتامبر برگزار می‌شود.

اعلام برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در حالی است که اقتصاد این اقلیم به دلیل افت قیمت نفت، مهم‌ترین منبع مالی این منطقه، در بازارهای جهانی، آسیب دیده است. همچنین ورود بیش از یک میلیون آواره عراقی از مناطق تحت کنترل داعش به این اقلیم، شرایط را در کردستان عراق بحرانی‌تر کرده است.

همه‌پرسی روز بیست و پنجم سپتامبر الزام‌آور نیست، اما می‌تواند آغازی برای روند استقلال کردستان عراق باشد. مقامات عراقی در بغداد برگزاری این همه‌پرسی را محکوم کرده‌اند و آن را مغایر با قانون اساسی این کشور می‌دانند.

همچنین این همه‌پرسی با مخالفت کشورهای همسایه به ویژه ترکیه و ایران مواجه شده که آنها نیز دارای اقلیت کرد هستند. در ایران، علاوه بر رهبر جمهوری اسلامی، دولت و حتی مقامات نظامی نیز با این همه‌پرسی مخالفت کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه از بغداد گزارش داده که در میان پنج میلیون جمعیت کرد در منطقه، نظرات درباره فرصت همه‌پرسی و همچنین پیشنهادهای متعددی که برای به تعویق افتادن این همه‌پرسی مطرح شده، مختلف است.

مردمان کرد که از نژاد هند و اروپایی هستند، اغلب در چهار کشور ترکیه، عراق، سوریه و ایران اقامت دارند و مدت‌هاست که در فکر تشکیل یک سرزمین و دولت واحد هستند. با این حال تحقق رؤیای کردستان واحد، با پایان جنگ جهانی اول تا حدود دور از دسترس شد.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.