'شبکه القاعده در نورستان از گروه طالبان حمایت مالی و فنی می‌کند'
والی نورستان، در شرق افغانستان می‌گوید که شبکه القاعده در این ولایت حضور دارد و با گروه طالبان همکاری می‌کند، اما پایگاه ثابتی ندارد.
دیروز (سه‌شنبه، ۱۴ قوس/آذر) یک منبع سازمان امنیت ملی به بی‌بی‌سی گفت که شبکه القاعده در نورستان و ولایت همجوار آن، کنر، پایگاه دارد، ولی حافظ عبدالقیوم، والی نورستان اظهارات این منبع را تایید نکرد.
آقای عبدالقیوم در گفتگویی با ایوب آروین، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی گفت که شبکه القاعده نتوانسته که در ولایت نورستان برای خود پایگاهی داشته باشد، ولی اعضای آن به صورت انفرادی حضور دارند.
او افزود که اعضای شبکه القاعده در مناطق تحت کنترل گروه طالبان با این گروه همکاری نزدیکی دارد که شامل حمایت مالی و فنی شبکه القاعده از گروه طالبان می‌شود.

عمر خطاب
عمر خطاب، بلندپایه ترین عضو شبکه القاعده بود که اخیراً در عملیات مشترک نیروهای افغان و بین المللی با ۸۰ نفر دیگر کشته شد

والی نورستان گفت که گروه طالبان در برخی از ولسوالی‌های (شهرستان‌های) این ولایت از جمله وانت وایگل، کامدیش و برگمتال حضور گسترده دارند.
فعالیت شبکه القاعده در افغانستان در چند سال گذشته چندان خبرساز نبود، ولی از روز سه‌شنبه که اداره امنیت ملی افغانستان از کشته شدن عمر خطاب، فرد شماره یک این شبکه در افغانستان با ۸۰ نفر دیگر خبر داد، مشخص شد که این شبکه همچنان در این کشور فعال است.
اداره امنیت ملی گفته که اعضای این شبکه پس از آن به سوی افغانستان سرازیر شدند که فشار ارتش پاکستان بر این شبکه در مناطق قبایلی افزایش یافت.
این سازمان گفته که پنج قرارگاه شبکه القاعده در ولایت‌های غزنی، زابل و پکتیا در عملیات مشترک نیروهای افغان و بین‌المللی از بین رفته، ولی در ولایت‌های نورستان و کنر همچنان دارای قرارگاه است.
یک منبع امنیت ملی به بی‌بی‌سی گفت که اعضای شبکه القاده در افغانستان تنها در مناطق تحت کنترل گروه طالبان حضور دارند و از این گروه حمایت آموزشی و فنی می‌کند.
والی نورستان همچنین در بخشی از سخنان خود گفت که گروه طالبان در این ولایت از حمایت سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی‌اس‌آی) برخوردار است و افسران بازنشسته این سازمان هرازگاهی برای حمایت از این گروه وارد نورستان می‌شوند.
سایر مقام‌های دولت افغانستان هم هراز گاهی چنین اتهامی را علیه دولت پاکستان وارد می‌کند، ولی مقام‌های پاکستان آن را به شدت رد می‌کنند.

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.