در انتظار تصمیم نهایی برای تشکیل دولت جدید آلمان
مذاکرات مقدماتی احزاب بزرگ آلمان برای تشکیل یک دولت ائتلافی هنوز نتیجه نداده است. ده‌ها روزنامه‌نگار و سیاستمدار تا صبح جمعه ۱۲ ژانویه در انتظار اعلام نتایج بیدار ماندند. نتایج این مذاکرات در طول روز جمعه مشخص خواهد شد.
پس از گذشت ۳ ماه و نیم (۲۴ سپتامبر) از انتخابات پارلمانی در آلمان دولت جدیدی تشکیل نشده است. اما امید به تشکیل یک دولت جدید به ویژه در ۵ روز گذشته بیشتر شده، زیرا احزاب حاکم کنونی دوباره وظیفه تشکیل دولت جدید را برعهده گرفته‌اند.

آنگلا مرکل، صدراعظمآلمان و مارتین شولتس رهبر حزب سوسیال دمکرات آلمان بر سر فائق آمدن بر مشکلات و تشکیل دولت جدید یک بار دیگر تاکید کردند.

ظاهرا احزاب حاکم در نخستین روز از گفت‌وگوهای مقدماتی برای آغاز مذاکرات اصلی برای تشکیل ائتلاف بزرگ بر سر برخی از موضوع‌ها از جمله مسائل زیست‌محیطی به توافق رسیده‌اند. اما طرفین هنوز بر سر کاهش مالیات برای قشر متوسط به سختی در حال مذاکره هستند و جزئیات دقیق آن هنوز فاش نشده است.

خبرگزاری آلمان روز جمعه (۱۲ ژانویه/۲۲ دی) از برلین گزارش داد‌ که مسائل مهم و چالش برانگیزی چون مالیات بر درآمد و مهاجرت می‌تواند مذاکرات احزاب بزرگ را حتی به شکست بکشاند.

شکست ائتلاف "جامائیکا"

Deutschland Fortsetzung der Sondierungen von Union und SPD | Martin Schulz (SPD)
مارتین شولتس رهبر حزب سوسیال دمکرات

پس از انتخابات پارلمانی ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۷ در آلمان رای دهندگان امیدوار بودند ائتلاف جدیدی در این کشور شکل بگیرد و بلافاصله مذاکره بر سر ائتلاف جدیدی از احزاب آغاز شد. در ائتلافی که به جامائیکا مشهور شده بود چهار حزب "حزب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی، حزب سبزها و حزب دموکرات آزاد مذاکراه کردند. اما دیری نگذشت که این مذاکرات به نتیجه نرسید.

پس از شکست این مذاکرات بر سر تشکیل یک دولت ائتلافی، فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهور آلمان از حزب سوسیال دموکرات خواست برای تشکیل یک "ائتلاف بزرگ" با احزاب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی به گفت‌وگو بنشیند.

نخستین دور از گفت‌وگوهای مستقیم میان رهبران دو حزب دموکرات و سوسیال مسیحی با رهبر حزب سوسیال دموکرات (۳۰ نوامبر ۲۰۱۷/ ۹ آذر) برگزار شد.

مذاکرات برای ائتلاف بزرگ هنوز ادامه دارد و همه نگاه‌ها اکنون به برلین دوخته شده است. انتظار می‌رود آنگلا مرکل صدراعظم و مارتین شولتس رهبر حزب سوسیال دمکرات در طول روز جمعه (۱۲ ژانویه) نتایج نهایی مذاکرات مقدماتی خود را اعلام کنند. سیاستمداران و رسانه‌های آلمان در انتظار نتایج مذاکرات لحظه شماری می‌کنند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.