تأکید چین بر پایبندی این کشور به برجام
پس از اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره توافق هسته‌ای با ایران، چین بر پایبندی خود به برجام تأکید کرد و طرف‌های دیگر را نیز فرا خواند که به توافق‌های به‌دست‌آمده پایند بمانند.
پس از موضع‌گیری روسیه و اتحادیه اروپا حال چین نیز به اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا واکنش نشان داده است.

خبرگزاری دولتی چین، شین‌هوآ بامداد یکشنبه (۱۴ ژانویه / ۲۴ دی) به نقل از لو کانگ، سخنگوی وزارت خارجه این کشور گزارش داد که "توافق هسته‌ای با ایران از اهمیتی کلیدی برای صلح و ثبات در منطقه برخوردار است".

او همچنین بر موضع چین در مورد رد تحریم‌های یکجانبه تأکید کرد. سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین تصریح کرد، این توافق که به "دشواری حاصل شده"، باید رعایت شود. او همه طرف‌های شریک در کسب این توافق را فراخواند که به برجام پایبند بمانند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز جمعه (۲۲ دی/ ۱۲ ژانویه) اعلام کرد که تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی را برای "آخرین بار" و برای یک دوره چهار ماهه تمدید می‌کند.

او افزود که تکرار این کار مستلزم آن است که "اشکال‌های فاجعه‌بار" توافق هسته‌ای اصلاح شوند.

ترامپ گفت که امضای مصوبه‌ی کنگره این کشور مشروط بر گنجاندن چهار مؤلفه اصلی است، از جمله اجازه بازرسی فوری از تمام اماکنی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان بازدید از آن است و همچنین اطمینان از این که جمهوری اسلامی به سلاح اتمی "حتی نزدیک" هم نمی‌شود.

نگرانی روسیه و فراخوان اتحادیه اروپا

پیش از چین نیز کشورهای دیگر در برابر اظهارات ترامپ موضع‌گیری کرده بودند. سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه روز شنبه (۲۳ دی / ۱۳ ژانویه) آمریکا را به پنهان‌کاری درباره برنامه‌های واقعی خود در قبال ایران متهم کرد و مواضع اخیر کاخ سفید را نگران‌کننده خواند.

معاون وزیر خارجه روسیه ضمن هشدار به کاخ سفید، از دولت آمریکا انتقاد کرده که قصد دارد "با بولدوزر" توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی را تغییر دهد.

وزارت خارجه ایران نیز روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرده بود که "برجام یک سند معتبر بین‌المللی است و به هیچ عنوان قابل مذاکره مجدد نیست".

یک روز پیش از اعلام تصمیم ترامپ درباره تمدید تعلیق تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، فدریکا موگرینی و وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان از رئیس جمهوری آمریکا خواسته بودند، در مسیر حفظ و اجرای توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی همکاری کند.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.