ماموریت جدید ارتش آلمان؛ آموزش و تقویت نیروهای امنیتی عراق
وزیران خارجه و دفاع آلمان بر سر تغییر کم‌وکیف مأموریت ارتش آلمان در عراق و سوریه به توافق رسیده‌اند. آموزش و تقویت ارتش عراق در مرکز این کشور از جمله فعالیت‌های محوری ارتش آلمان تا پایان اکتبر ۲۰۱۸ خواهد بود.

شبکه اول تلویزیون آلمان روز دوشنبه (۵ مارس / ۱۴ اسفند) گزارش داد که اورزولا فون در لاین، وزیر دفاع و زیگمار گابریل، وزیر خارجه این کشور در ارتباط با چارچوب و تغییر کم‌وکیف مأموریت ارتش آلمان در عراق و سوریه توافق کرده‌اند. ارتش آلمان تا کنون سرگرم آموزش نیروهای کرد در مناطق اقلیم کردستان عراق بود.

مأموریت جدید ارتش آلمان اما حال بیش از همه در مناطق مرکزی عراق خواهد بود و به احتمال قوی از ماه آوریل سال جاری آغاز خواهد شد. دولت آلمان درجلسه روز چهارشنبه (۷ مارس / ۱۶ اسفند) در مورد شمار سربازان اعزامی تصمیم‌گیری خواهد کرد.

طبق این گزارش قرار است که نیروهای ارتش آلمان در جریان مأموریت خود کماکان با پروازهای تجسسی خود در مبارزه با ستیزه‌جویان "دولت اسلامی" (داعش) مشارکت جویند و افزون بر آن ارتش عراق را تقویت کنند.

اورزولا فون در لاین، وزیر دفاع آلمان
اورزولا فون در لاین، وزیر دفاع آلمان

انجام دوره‌های آموزشی و همچنین اجرای اقداماتی در راستای تقویت توانایی‌های نیروهای نظامی و امنیتی عراق در مناطق مرکزی این کشور از جمله وظایفی است که در چارچوب این مأموریت تعیین و تعریف شده است.

بنابر گزارش شبکه اول تلویزیون آلمان سقف شمار سربازان اعزامی به عراق و سوریه بر ۸۰۰ نفر بالغ خواهد شد.

این در حالی است که مأموریت‌های ارتش آلمان در این دو کشور تا کنون ۱۲۵۰ سرباز را دربرمی‌گرفت.

کاهش شمار سربازان از آنجایی ناشی می‌شود که درچارچوب مأموریت جدید نیازی به مشارکت نیروی دریایی ارتش آلمان و اعزام ناوگان به دریای مدیترانه نیست، اما نیروی هوایی آلمان همچنان شرکت دارد.

جنگنده‌های تجسسی "تورنادو" و همچنین یک فروند هواپیمای سوخت‌رسان از پایگاهی در اردن در این مأموریت مشارکت دارند.

اگر چه مناطق تحت اشغال "دولت اسلامی" در عراق و سوریه باز پس گرفته شده‌اند، اما ائتلاف ضدداعش بر آن است که جلوی احیا و قدرت‌گیری دوباره داعش را از طریق حضور نظامی بگیرد.

دولت آلمان امیدوار است که پارلمان این کشور، بوندس‌تاگ در طی همین هفته در باره این مأموریت رایزنی و تصمیم‌گیری کند. طبق گزارش شبکه اول تلویزیون آلمان این مأموریت تا تاریخ ۳۱ اکتبر سال جاری میلادی جریان خواهد داشت.

 

 

 

 

دویجه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.