ترکیه خواستار بازداشت صالح مسلم در آلمان شد
​​​​​​​به گزارش رسانه‌های ترکیه دولت این کشور خواستار بازداشت صالح مسلم، رهبر پیشین حزب کردی اتحاد دموکراتیک سوریه در آلمان و تحویل او به ترکیه شده است. این خواست ترکیه پیشتر در جمهور چک ناکام مانده بود.

خبرگزاری آنادولو روز دوشنبه (۵ مارس/ ۱۴ اسفند) خبر درخواست دولت ترکیه مبنی بر بازداشت صالح مسلم در آلمان و تحویل او به ترکیه را منتشر کرد.

صالح مسلم، رهبر پیشین حزب کردی اتحاد دموکراتیک سوریه (PYD) روز شنبه در برلین در تظاهراتی در اعتراض به حمله ترکیه به شمال سوریه که با عنوان عملیات "شاخه زیتون" صورت می‌گیرد شرکت کرده بود.

بازداشت در پراگ

صالح مسلم، سیاستمدار ۶۷ ساله کرد در اواخر ماه فوریه سال جاری هنگام حضور در یک کنفرانس در پراگ توسط پلیس بازداشت شد.

بازداشت صالح مسلم، سیاستمدار ۶۷ ساله کرد سوریه و رهبر پیشین حزب اتحاد دموکراتیک در پراگ
بازداشت صالح مسلم، سیاستمدار ۶۷ ساله کرد سوریه و رهبر پیشین حزب اتحاد دموکراتیک در پراگ

دو روز بعد از بازداشت صالح مسلم در جمهوری چک، یک دادگاه در پراگ حکم آزادی او را صادر کرد. طبق حکم دادگاه صالح مسلم مجاز به ترک محدوده اتحادیه اروپا نیست.

ترکیه دو هفته پیش از آن نام صالح مسلم را در فهرست تروریست‌ها وارد کرده بود. دولت ترکیه حزب سوری اتحاد دمکراتیک را شاخه‌ای از پ‌ک‌ک می‌داند.

ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا، پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌دانند. اما حزب کردی "اتحاد دموکراتیک سوریه" تنها در ترکیه به عنوان گروه تروریستی شناخته می‌شود.

مقامات ترکیه از سال ۲۰۱۶ حکم بازداشت صالح مسلم را در دست دارند. حکم بازداشت او در پی حمله‌ای به یک کاروان نظامی در فوریه ۲۰۱۶ در ترکیه صادر شد. صالح مسلم هرگونه دخالت در این حمله را رد می‌کند.

این نخستین بار نیست که به درخواست دولت ترکیه، پلیس بین‌الملل فردی را بازداشت و سپس دادگاه به آزادی او رای می‌دهد. پیشتر نیز دوگان آخانلی نویسنده آلمانی ترک‌تبار توسط اینترپل در اسپانیا بازداشت شد، اما بعد از مدتی آزاد و به آلمان بازگشت.

بیشتر بخوانید: اینترپل نام دوغان آخانلی را از "لیست قرمز" خارج کرد

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.