تغییر وزیر امور خارجۀ آمریکا: مایک پومپئو رئیس سازمان سیا جانشین رکس تیلرسون شد
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در یک پیام توئیتری خبر داد که رکس تیلرسون وزیر امور خارجه برکنار شده و جای خود را به مایک پومپئو داده که تاکنون ریاست سازمان سیا را به عهده داشته است. ترامپ از جمله در مورد برجام با تیلرسون اختلاف نظر داشت.

روز سه‌شنبه ١٣ مارس/٢٢ اسفند، به دنبال تغییرات در دولت دونالد ترامپ و سپرده شدن وزارت امور خارجه به مایک پومپئو، خانم جینا هاسپِل معاون سازمان سیا به ریاست این سازمان منصوب شد.

بامداد روز سه‌شنبه دونالد ترامپ در توئیت خود نوشت: "مایک پومپئو مدیر سیا وزیر امور خارجۀ جدید ماست. حتماً کارهای فوق‌العاده خواهد کرد. از رکس تیلرسون به خاطر همکاری‌اش متشکرم. جینا هاسپل نخستین زنی است که ریاست سیا را به عهده می‌گیرد. تبریک به همه"...

ترامپ که عازم کالیفرنیا بود در مقابل کاخ سفید به خبرنگاران گفت: "ما با تیلرسون اختلاف‌هایی داشتیم". او افزود: "به توافق اتمی با ایران نگاه کنید: از نظر من وحشتناک است، ولی از نظر او توافق خوبی بود".

رکس تیلرسون که قبلا در بخش خصوصی کار می‌کرد و مدیرعامل شرکت نفتی اکسون – موبایل بود، از همان آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ، وزارت خارجه را به عهده گرفت.

یک مسئول بلندپایۀ آمریکایی که اسم برده نشده به خبرگزاری فرانسه گفت: "دونالد ترامپ می‌خواست قبل از مذاکرۀ تاریخی با کرۀ شمالی یک تیم جدید داشته باشد". اختلاف نظر میان ترامپ و تیلرسون تاکنون بارها مطرح شده است. گفته می‌شود که ترامپ از چهار روز قبل خواهان استعفای تیلرسون شده اما نخواسته است که این خبر را قبل از بازگشت وزیر خارجه‌اش از آفریقا اعلام کند. دونالد ترامپ در مورد ایران و بخصوص برجام با رکس تیلرسون اختلاف داشت.

ترامپ در بیانیه‌ای جداگانه در بارۀ مایک پومپئو نوشت: "او هنگام مدیریت سازمان سیا از طرف اعضای هر دو حزب مورد قدردانی قرار گرفت. او با مدرنیزه کردن ظرفیت‌های تهاجمی و دفاعی ما و با ایجاد روابط نزدیک با متحدان ما، توانست کار جمع‌آوری اطلاعات را تقویت کند".

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.