درگیری‌های مرگبار میان نیروهای نظامی افغانستان و پاکستان
در جریان درگیری میان مرزبانان افغانستان و شبه‌نظامیان وابسته به نیروهای مسلح پاکستان در مرز دو کشور در استان خوست، چند نفر کشته شده‌اند.

درگیری‌های روز ۲۶ فروردین ماه در مناطق زازی‌میدان، جندی‌غر، زوندی‌غر و نازو غر در مرز دو کشور رخ داده‌است. بنا بر گزارش‌ها همچنان در برخی مناطق صدای تیراندازی شنیده می‌شود.

مقام‌های محلی در استان خوست، به رادیو اروپای آزاد گفته‌اند شش تن از شبه‌نظامیان پاکستان و دو نفر از نیروهای نظامی افغانستان کشته شده‌اند. دست‌کم یک شبه‌نظامی پاکستان نیز به اسارت نیروهای افغان درآمده‌است.

مقام‌های پاکستان به خبرگزاری رویترز گفته‌اند دو نفر از نیروهای آن کشور کشته شده‌اند.

سمونمل عبدالحنان، سرپرست فرماندهی نیروهای امنیتی استان خوست به رادیو آزادی گفته است «پس از آن‌که شبه‌نظامیان پاکستانی به این‌طرف عبور کردند و مردم غیرنظامی که در تلاش بودند جلویشان را بگیرند را هدف قرار دادند، شروع به خمپاره‌اندازی کردند و نیروهای ما نیز به آتش آن‌ها واکنش نشان دادند.»

آقای عبدالحنان گفته «درگیری هنوز هم ادامه دارد».

ارتش پاکستان در بیانیه‌ای گفته‌است این نیروهای افغان بودند که نخست به نیروهای «سرحدبانی» -شبه‌نظامیان مرزبان پاکستان- تیراندازی کردند. ارتش پاکستان می‌گوید نیروهای «سرحدبانی» در حال انجام گشت‌زنی معمول خود در منطقه بودند.

رادیو فردا مستقلا نمی‌تواند درستی گفته‌های مقام‌های دو کشور را تائید کند.

استان خوست در ناحیه کوهستانی مرز خاوری افغانستان با پاکستان قرار دارد. دو کشور ۲۵۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند که به نام «خط دیروند» شناخته می‌شود. پاکستان این خط مرزی را به‌عنوان مرزهای شناخته‌شده نزد سازمان ملل به رسیمت می‌شناسد، اما افغانستان مرزبندی صورت‌گرفته در سال ۱۸۹۳ بین افغانستان و هند بریتانیایی را رد می‌کند.

اسلام‌آباد سال پیش اعلام کرد در مرز دو کشور حصار می‌کشد؛ اقدامی که خود به وقوع درگیری‌های مختلف میان نیروهای دو طرف انجامیده‌است.

با استفاده از گزارش رادیو آزادی، رادیو اروپای آزاد|ت.ت|

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.