جلسه سئوال نمایندگان پارلمان بریتانیا از ترزا می درباره حمله به سوریه
نمایندگان پارلمان بریتانیا، امروز دوشنبه (۲۷ فروردین/ ۱۶ آوریل) در جلسه‌ای از ترزا می، نخست وزیر این کشور، درباره اقدام نظامی لندن در حمله موشکی اخیر به سوریه توضیح خواهند خواست.

در ساعات اولیه روز شنبه (۲۵ فروردین) آمریکا، بریتانیا و فرانسه اهدافی نظامی را در دمشق و حمص موشک باران کردند؛ این حملات به تلافی "حمله شیمیایی" ادعا شده توسط نیروهای دولتی سوریه در شهر دوما انجام شد.

احزاب مخالف در بریتانیا گفته‌اند نمایندگان پارلمان باید پیش از پیوستن این کشور به آمریکا و فرانسه در این اقدام نظامی مورد مشاوره قرار می‌گرفتند.

اعضای حزب کارگر بریتانیا می‌گویند قوانین این کشور برای جلوگیری از اتفاق‌های مشابه باید تغییر یابد.

براساس قوانین جاری بریتانیا، نخست وزیر این کشور نیازی به مشاوره با پارلمان برای اخذ موافقت حمله نظامی ندارد؛ هر چند در سال ۲۰۰۳ میلادی و پیش از حمله نظامی به عراق نخست وزیر وقت (تونی بلر) موافقت نمایندگان پارلمان این کشور را جلب کرده بود.

خانم می، قرار است پیش از حضور در پارلمان بیانیه‌ای را هم صادر کند.

انتظار می‌رود نمایندگان پارلمان امروز همچنین در جلسه‌ای "اضطراری" درباره حمله اخیر به سوریه بحث کنند.

آمریکا می‎گوید که به همراه بریتانیا و فرانسه 'قلب برنامه تسلیحات شیمیایی' حکومت سوریه را هدف قرار داده و آن را 'فلج' کرده است
آمریکا می‎گوید که به همراه بریتانیا و فرانسه 'قلب برنامه تسلیحات شیمیایی' حکومت سوریه را هدف قرار داده و آن را 'فلج' کرده است

تصمیم دولت بریتانیا برای مشارکت نظامی اخیر بدون جلب رضایت پارلمان این کشور با انتقادهای گسترده‌ای بخصوص از سوی جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر مواجه شد.

آقای کوربین گفته است نخست وزیر این کشور "به سادگی" می‌توانست نمایندگان پارلمان را فرا بخواند و یا این تصمیم را به پایان تعطیلات عید پاک موکول کند؛ زمانی که نمایندگان به سر کار خود بر می‌گشتند.

دولت بریتانیا با دفاع از قانونی بودن این حمله اقدام نظامی اخیر را از نظر قانونی به دلایل "بشردوستانه" قابل توجیه خوانده است.

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا، هم با حضور در یک برنامه تلویزیونی گفته است این حملات قرار نبود موازنه درگیری‌های سوریه را تغییر دهد بلکه هدف متوقف کردن "تابوی" استفاده از سلا‌ح‌های شیمیایی بوده است.

پنج سال پیش که گزارش‌ها حاکی از کاربرد اسلحه شیمیایی توسط دولت سوریه علیه مردم آن کشوربود، موضوع واکنش نظامی غرب به این اقدام و مشارکت نظامی بریتانیا مطرح شد.

در آن زمان، دولت وقت بریتانیا این موضوع را به پارلمان ارجاع کرد و نمایندگان به چنین اقدامی رای ندادند. در پی رای منفی پارلمان بریتانیا، رئیس جمهوری وقت آمریکا که پیشتر کاربرد اسلحه شیمیایی را "خط قرمز" خود اعلام کرده بود از دست زدن به حمله نظامی خودداری ورزید.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ